MARSZAŁEK WALDEMAR

PL:
WALDEMAR MARSZAŁEK (ur. 1960 w Dobrzycy)
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w pracowniach malarstwa i grafiki. Dyplom w 1985. Wystawy: Koszalin, Leszno, Gdynia, Warszawa Koszalin, Gdańsk, Holandia, Berlin, Katowice, Clermont – Ferrand, Hanower, Kanagawa, Lubec, Bydgoszcz, Kraków.

Wiele osób twierdzi, że temat w sztuce jest rzeczą wtórną, drugorzędną, nieistotną. Niezupełnie to słuszne, gdyż niejeden abstrakcjonista przyzna, że jego niebieski kwadrat z czerwoną plamą miał za punkt wyjścia zachód słońca. Źródłem sztuki, nawet najbardziej fantastycznej, zawsze jest postrzeganie świata.

W iluzyjnym malarstwie Waldemara Marszałka króluje kobieta, wokół której dzieje się wszystko. To one w wystylizowanych formach, w delikatnych strojach, półnagie czy nagie wyznaczają kierunek narracji i napięcia kompozycyjne, wnoszą atmosferę uczuciowości i zmysłowości, ulotnej tęsknoty i pożądania, uwielbienia i erotyki, czyli to wszystko, co perfekcyjny warsztat malarza wzbogaca o pierwiastek poezji.
Fascynację kobiecością, wręcz apoteozę kobiety, artysta podkreśla, mówiąc że “wszystko, co z kobietą związane, jest inspirujace, fascynujące. Ciało kobiety to nie tylko wspaniały temat, ale i cudowna forma, rysunek, koloryt, przestrzeń…. Świat jest zbudowany przez kobiety, są wojny przez kobiety, mężczyźni istnieją dla kobiet i odwrotnie. Relacja mężczyzna kobieta i wszystko, co z tym związane, a więc miłość, natchnienie, tęsknota, pożądanie to bardzo częsta tematyka moich obrazów”.
Oczywiście, nie jest to wyłączna tematyka jego obrazów, ale poprzestańmy tu na tym dominującym wątku piękna, pozwalającym choćby na chwilę oderwać się od dominującej brutalności świata. Bo właśnie malarstwo Waldemara Marszałka, co artysta także sam przyznaje, jest w pewnym sensie ucieczką od świata, który nas otacza, świata wojny, gwałtu, masakry i szpetoty. Jego sztuka proponuje nam tę chwilę wytchnienia i pięknych wzruszeń.
Katarzyna Napiórkowska

 

ENG:
WALDEMAR MARSZAŁEK (born in 1960)
Polish painter. He received his diploma in graphic design in 1985. He is a professor at the Academy of Fine Arts in Gdańsk, Poland. He practices painting, graphic arts and drawing. He held more than 40 individual exhibitions and took part in around 200 collective shows in Poland and abroad. His works may be found in many private and public collections.

 

FR:
WALDEMAR MARSZAŁEK (né en 1960)
Peintre polonais. Il a reçu son diplôme en design et conception graphique en 1985. Il est professeur à l’Académie des Beaux-Arts à Gdansk, en Pologne. Il pratique la peinture, les arts graphiques et le dessin. Il a tenu plus de 40 expositions individuelles et il a participé à près de 200 expositions collectives en Pologne et à l’étranger. Ses œuvres se trouvent dans de nombreuses collections privées et publiques.

WYŚLIJ ZAPYTANIE / SEND INQUIRY

  Skontaktuj się z nami, żeby otrzymać pełną ofertę prac.
  Zapraszamy także do kontaktu w przypadku posiadania prac tego artysty i zamiaru sprzedaży.

  Imię i nazwisko / Name and Surname (*)

  Email (*)

  Telefon / Phone

  Artysta / Artist

  Wiadomość / Message

  Posiadam prace tego artysty / I own works by this artist