Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Franciszek Starowieyski: Porwanie Europy i inne tematy

Zapraszamy serdecznie
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Wystawy (przeszłe)  / Franciszek Starowieyski: Porwanie Europy i inne tematy

Franciszek Starowieyski: Porwanie Europy i inne tematy

 

P_D_9618_07cfea5bc1.jpg

Franciszek Starowieyski | Porwanie Europy i inne tematy

Odkąd pamiętam, zawsze moim językiem był rysunek. Najlepiej wyraża moje myśli.
Franciszek Starowieyski

Wystawa jednego z najbardziej wyrazistych artystów polskich XX wieku. Franciszek Starowieyski był pierwszym Polakiem, którego indywidualną wystawę pokazała nowojorska MoMA. Za swoją twórczość otrzymał najważniejsze nagrody na świecie. Miał autentyczną i niekończącą się potrzebę tworzenia, którą realizował m.in. w szkicach i rysunkach. Budował przy tym swoją legendę: jego pasje i ekstrawagancje wyrażały się między innymi w antydatowaniu obrazów na znaczący dla niego czas dojrzałego baroku. Starowieyski powiedział kiedyś, że sztuką są tylko momenty osłupienia, reszta to rzemiosło. W osłupienie wprawiał odbiorców nieustająco. Na przykład proponując obraz „Pogańska Europa porywa katolicką Polskę” do Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej Polskiej w Brukseli. Na wystawie w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej można będzie zobaczyć m.in. szkice do tego dzieła.

FRANCISZEK STAROWIEYSKI (ur. 1930, zm. 2009) Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Tadeusza Kantora i prof. Wojciecha Weissa oraz w Warszawie w pracowni prof. Michała Byliny. Wystawy w muzeach i galeriach w Polsce i za granicą, między innymi w Belgii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Holandii, Austrii, Kanadzie, Szwajcarii, we Włoszech. Nagrody: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paolo w 1973 r., Grand Prix za plakat filmowy na Festiwalu w Paryżu w 1975 r., nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago w latach 1979 oraz 1982. W 1986 roku jako pierwszy polski artysta miał indywidualną wystawę w MoMA w Nowym Jorku, gdzie obecnie znajdują się prace jego autorstwa. Prace Starowieyskiego znajdują się także w kolekcjach prywatnych i w innych zbiorach muzealnych w kraju i za granicą.

Wystawa Franciszka Starowieyskiego objęta jest patronatem artissimo.pl oraz magazynu Rynek i Sztuka

OTWARCIE WYSTAWY
27 kwietnia 2016 (środa) o godz. 19.00

WYSTAWA 28 kwietnia-14 maja 2016
Noc muzeów: 14 maja 2016 w godz. 20-24.00

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa, Rynek Starego Miasta 19/21/21a

Facebook

data publikacji: 21 kwietnia, 2016


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.