Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Malarstwo Iszchana Nazariana

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Malarstwo Iszchana Nazariana
Iszchan Nazarian

Malarstwo Iszchana Nazariana

Zapraszamy do zapoznania się z malarstwem Iszchana Nazariana, artysty w metaforyczny sposób odnoszącego się do spraw uniwersalnych. Przede wszystkim- kondycji ludzkiej. 

ISZCHAN NAZARIAN (ur. 1946 )
Artysta pochodzi z Iranu. W 1947 wraz z rodziną przeniósł się do Armenii. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych będącej częścią Artystyczno-Teatralnego Instytutu w Erewaniu. W 1971 Iszchan przeniósł się do Warszawy i rozpoczął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1975 roku na Wydziale Malarstwa. Obecnie mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego prace pokazuje między innymi prestiżowa Lloyd Shin Gallery, prezentująca m.in. Karela Appela, Jacksona Pollocka, Francisa Bacona, Henriego Matisse`a i Paula Klee.
Jego prace znajdują się w zbiorach: Modern Art Museum, Yerevan, Armenia; Muzeum Narodowe w Warszawie; Polish Museum, Rapperswill, Szwajcaria; San Lazzaro Museum, Wenecja; Muzeum Watykańskie. Prace w zbiorach kolekcjonerów z całego świata.
Katarzyna Napiórkowska o malarstwie Iszchana Nazariana:
Malarstwo Iszchana Nazariana poznałam kilkanaście lat temu. Zafascynowała mnie ta bardzo osobliwa twórczość. W jasnych, pełnych światła i południowej witalności obrazach odczytywałam podziw dla wielkiej tradycji malarskiej. Oczarował mnie pojemny warsztat malarski zawierający w sobie często skrajne doświadczenia artystyczne największych mistrzów XX wieku. Odkrywałam echa malarskiego języka Cézanne`a, Matisse`a, Chagalla. Twórczość Iszchana Nazariana przywodzi na myśl poezję Wisławy Szymborskiej- operującą odniesieniami do codzienności, ale odnosząca je do spraw ponadczasowych i uniwersalnych.
W swobodnym, spontanicznym malarstwie Iszchana Nazariana jest wolność, odwieczny atrybut wybitnych malarzy. Artysta pozostaje niezależny od awangardowej mody, nie poddaje się ograniczeniom warsztatu, koloru, tematu. Nazarian maluje z pasji tworzenia. I tym także wpisuje się w panteon wybitnych malarzy. Bardzo dosłownie – bowiem jego twórczość prezentowana jest w amerykańskich galeriach obok najznakomitszych twórców XX i XXI wieku.

Iszchan Nazarian- oferta prac

 

data publikacji: 26 marca, 2020


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.