Zapraszamy do zapoznania się z malarstwem Iszchana Nazariana, artysty w metaforyczny sposób odnoszącego się do spraw uniwersalnych. Przede wszystkim- kondycji ludzkiej. 

ISZCHAN NAZARIAN (ur. 1946 )
Artysta pochodzi z Iranu. W 1947 wraz z rodziną przeniósł się do Armenii. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych będącej częścią Artystyczno-Teatralnego Instytutu w Erewaniu. W 1971 Iszchan przeniósł się do Warszawy i rozpoczął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1975 roku na Wydziale Malarstwa. Obecnie mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego prace pokazuje między innymi prestiżowa Lloyd Shin Gallery, prezentująca m.in. Karela Appela, Jacksona Pollocka, Francisa Bacona, Henriego Matisse`a i Paula Klee.
Jego prace znajdują się w zbiorach: Modern Art Museum, Yerevan, Armenia; Muzeum Narodowe w Warszawie; Polish Museum, Rapperswill, Szwajcaria; San Lazzaro Museum, Wenecja; Muzeum Watykańskie. Prace w zbiorach kolekcjonerów z całego świata.
Katarzyna Napiórkowska o malarstwie Iszchana Nazariana:
Malarstwo Iszchana Nazariana poznałam kilkanaście lat temu. Zafascynowała mnie ta bardzo osobliwa twórczość. W jasnych, pełnych światła i południowej witalności obrazach odczytywałam podziw dla wielkiej tradycji malarskiej. Oczarował mnie pojemny warsztat malarski zawierający w sobie często skrajne doświadczenia artystyczne największych mistrzów XX wieku. Odkrywałam echa malarskiego języka Cézanne`a, Matisse`a, Chagalla. Twórczość Iszchana Nazariana przywodzi na myśl poezję Wisławy Szymborskiej- operującą odniesieniami do codzienności, ale odnosząca je do spraw ponadczasowych i uniwersalnych.
W swobodnym, spontanicznym malarstwie Iszchana Nazariana jest wolność, odwieczny atrybut wybitnych malarzy. Artysta pozostaje niezależny od awangardowej mody, nie poddaje się ograniczeniom warsztatu, koloru, tematu. Nazarian maluje z pasji tworzenia. I tym także wpisuje się w panteon wybitnych malarzy. Bardzo dosłownie – bowiem jego twórczość prezentowana jest w amerykańskich galeriach obok najznakomitszych twórców XX i XXI wieku.

Iszchan Nazarian- oferta prac