KONTAKT

Imię i nazwisko (wymagane)

Wiadomość

Adres email (wymagane)

Numer telefonu


Józef Wilkoń w Galerii

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Józef Wilkoń w Galerii

Józef Wilkoń w Galerii

W Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 prezentujemy wybrane prace Józefa Wilkonia. Ceniony autor obchodził niedawno 89 urodziny. Jest laureatem licznych nagród w dziedzinie ilustracji. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i rzeźbą.

Ilustracje, obrazy i rzeźby Józefa Wilkonia inspirowane są przede wszystkim naturą, sztuką ludową, poezją. Widać w nich czysty zachwyt nad przyrodą, umiłowanie prostoty oraz biegłość artystyczną, która objawia się eksperymentami z medium.
Za pomocą kilku ruchów pędzla Wilkoń jest w stanie przedstawić nie tylko kształty zwierząt i postaci w klarowny sposób, ale także uchwycić ich charakter i naturę.
Mimo syntetyzacji formy, autor nigdy nie upraszcza charakteru malowanych postaci czy zwierząt; nie sprowadza ich roli do prostego, jednoznacznego ucieleśnienia wybranego motywu. Zachowuje autonomię przedstawianych istot.
Jego głęboko poetycka sztuka wynika z artystycznej potrzeby tworzenia i afirmacji natury. Można ją podziwiać pod postaciami serii ilustracji książek i baśni, których wykonał dziesiątki, rysunkiem, malarstwem czy rzeźbą.

JÓZEF WILKOŃ (ur. 1930)

Ilustrator, malarz, historyk sztuki. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa, dyplom 1955) i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Zajmuje się również scenografią i projektuje gobeliny

Galeria Katarzyny Napiórkowskiej
Who Else Wants A Zero Cost Nfl Hat?
Collecting Game Worn Hockey Jerseys - Connection Towards The Ice
Cheap Soccer Jerseys - Where To Obtain Them
Stock On Discount Nfl Jerseys Before Next Season
Football Has Returned To Milwaukee: Really Best Specials During Packers' Games
5 Can't Miss Baseball Gifts For Kids
New World Cup Jerseys 2011
You Should Buy Genuine Jerseys Online
Find Cheap Nhl Jerseys Online