Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Józef Wilkoń w Galerii

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Józef Wilkoń w Galerii

Józef Wilkoń w Galerii

W Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 prezentujemy wybrane prace Józefa Wilkonia. Ceniony autor obchodził niedawno 89 urodziny. Jest laureatem licznych nagród w dziedzinie ilustracji. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i rzeźbą.

Ilustracje, obrazy i rzeźby Józefa Wilkonia inspirowane są przede wszystkim naturą, sztuką ludową, poezją. Widać w nich czysty zachwyt nad przyrodą, umiłowanie prostoty oraz biegłość artystyczną, która objawia się eksperymentami z medium.
Za pomocą kilku ruchów pędzla Wilkoń jest w stanie przedstawić nie tylko kształty zwierząt i postaci w klarowny sposób, ale także uchwycić ich charakter i naturę.
Mimo syntetyzacji formy, autor nigdy nie upraszcza charakteru malowanych postaci czy zwierząt; nie sprowadza ich roli do prostego, jednoznacznego ucieleśnienia wybranego motywu. Zachowuje autonomię przedstawianych istot.
Jego głęboko poetycka sztuka wynika z artystycznej potrzeby tworzenia i afirmacji natury. Można ją podziwiać pod postaciami serii ilustracji książek i baśni, których wykonał dziesiątki, rysunkiem, malarstwem czy rzeźbą.

JÓZEF WILKOŃ (ur. 1930)

Ilustrator, malarz, historyk sztuki. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa, dyplom 1955) i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Zajmuje się również scenografią i projektuje gobeliny

data publikacji: 22 lutego, 2019

Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.