Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Józef Wilkoń w Galerii

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Józef Wilkoń w Galerii

Józef Wilkoń w Galerii

W Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 prezentujemy wybrane prace Józefa Wilkonia. Ceniony autor obchodził niedawno 89 urodziny. Jest laureatem licznych nagród w dziedzinie ilustracji. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i rzeźbą.

Ilustracje, obrazy i rzeźby Józefa Wilkonia inspirowane są przede wszystkim naturą, sztuką ludową, poezją. Widać w nich czysty zachwyt nad przyrodą, umiłowanie prostoty oraz biegłość artystyczną, która objawia się eksperymentami z medium.
Za pomocą kilku ruchów pędzla Wilkoń jest w stanie przedstawić nie tylko kształty zwierząt i postaci w klarowny sposób, ale także uchwycić ich charakter i naturę.
Mimo syntetyzacji formy, autor nigdy nie upraszcza charakteru malowanych postaci czy zwierząt; nie sprowadza ich roli do prostego, jednoznacznego ucieleśnienia wybranego motywu. Zachowuje autonomię przedstawianych istot.
Jego głęboko poetycka sztuka wynika z artystycznej potrzeby tworzenia i afirmacji natury. Można ją podziwiać pod postaciami serii ilustracji książek i baśni, których wykonał dziesiątki, rysunkiem, malarstwem czy rzeźbą.

JÓZEF WILKOŃ (ur. 1930)

Ilustrator, malarz, historyk sztuki. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa, dyplom 1955) i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Zajmuje się również scenografią i projektuje gobeliny

data publikacji: 22 lutego, 2019


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodę na przesyłanie newslettera Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie (ul. Świętokrzyska 32, Warszawa) i akceptuję regulamin. FOR ENGLISH NEWSLETTER CONTACT US: gallery@napiorkowska.pl

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.