Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Józef Wilkoń- wystawa

Józef Wilkoń- wystawa

Józef Wilkoń należy do najwybitniejszych ilustratorów, malarzy i scenografów współczesnych. Zajmuje się także rzeźbą. Przyroda i tajemniczy świat zwierząt- to główne tematy w twórczości Józefa Wilkonia. Z pewnością wpływ na wrażliwość artysty miało wychowanie w niewielkich Bogucicach pod Wieliczką. Potem klasa rysunkowa- m.in ze Franciszkiem Starowieyskim i Romanem Cieślewiczem. Następnie Józef Wilkoń podjął studia malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednocześnie uzyskując także dyplom z historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nawet kiedy stworzył słynny cykl ilustracji do Pana Tadeusza, opowieść Mickiewicza była niemal ukryta- wśród bujnej przyrody. Głównym materiałem, z którego tworzy Wilkoń jest wyobraźnia. Kilkoma śmiałymi kreskami powołuje na papierze do istnienia postaci i zwierzęta o niezwyklej sile wyrazu. Jego rysunek cechuje niezwykła prostota, synteza kojarząca się z dokonaniami z prawieków artystów z Lascaux i Altamiry. Jednocześnie w pracach Wilkonia obecny jest niezwykły liryzm, niemal czułość do świata przedstawionego.

Artysta był wielokrotnie doceniany i nagradzany, a jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie.

Józef Wilkoń. Prace wybrane.
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa, ul. Świętokrzyska 32

wernisaż: 4 czerwca 2019 o godzinie 19.00
Wystawa: 4-15 czerwca 2019

Dostępne prace

 

data publikacji: 24 maja, 2019


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.