MALARSTWO ZOBACZ NAJNOWSZE PRACE LISTOPAD 2020
FOGTT
MALARSTWO ZOBACZ NAJNOWSZE PRACE LISTOPAD 2020
FOGTT

Incorrect slider name. Please make sure to use a valid slider slug.

O GALERII

Odkrywaj sztukę. Stwórz kolekcję.

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej powstała jako jedna z pierwszych galerii prywatnych w Polsce.

Posiada salony ekspozycyjne w Warszawie i w Brukseli.

W 2015 roku Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej została wyróżniona prestiżowym tytułem Ambasadora Polskiej Gospodarki w kategorii Marka Europejska nadanym przez Business Center Club we współpracy z Ministerstwem Gospodarki.

Galeria od ponad 25 lat prezentuje współczesne malarstwo sztalugowe, grafikę, rysunek i rzeźbę.

W portfolio Galerii znajduje się ponad 1000 wybranych obiektów cenionych artystów polskich.

Galeria prezentuje klasyków sztuki polskiej, a także promuje młodych artystów. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie budowania kolekcji, a także oferujemy aranżację wnętrz.

Monday, 10am–5pm
Tuesday, 10am–5pm
Wednesday, 10am–9pm
Thursday, 10am–5pm
Friday, 10am–5pm
Czytaj
Od poniedziałku do piątku, 11-18.00

Kilka szczegółów

0
lat na rynku
0
Lokalizacje
0
Wystaw ( lekko licząc)

Wystawy

Wystawy w naszych galeriach w Warszawie i w Brukseli

Aktualny program

Artyści

Zapoznaj się z całym portfolio Galerii

Wszyscy artyści

Wystawy

 

View all exhibitions

“Piękno jest w oczach patrzącego”

“Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away.”

Antoine de Saint-Exupery

O nas w prasie

Zobacz więcej

Artysta tygodnia

PROFESOR JERZY PANEK (1918-2001)
Absolwent Instytutu Sztuk Plastycznych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w pracowni ówczesnego rektora, profesora Eugeniusza Eibischa a następnie w pracowni profesora Zbigniewa Pronaszki. W miedzyczasie zaczyna uczyć malarstwa i rysunku w Liceum Plastycznym w Sędziszowie, gdzie, jak powie we wspomnieniach, nauczył się najwięcej. W 1955 roku otrzymuje dyplom Akademii oraz zostaje jednym z jurorów słynnej wystawy “Arsenał”.
Ogromny wpływ na jego twórczość wywołuje podróż do Chin w 1956 roku. Artysta powiedział: ” to był wstrząs, jak wojna, tylko że inny. ” W Chinach zainspirował się technikami plastycznymi z wykorzystaniem drewna, odkrył również na nowo papier, dostrzegając znaczenie jego faktury i fizycznych właściwości. Nauczył się też inaczej postrzegać czerń i biel, kolory, które w znacznej mierze zdominują całokształt jego twórczości.

Po powrocie do Krakowa przez krótki czas współpracował z Kantorem w jego realizacjach teatralnych, jednak epizod ten zakończył się szybko po paśmie nieporozumień, przez licznych interpretowanych jako starcia dwóch niezwykle silnych osobowości. Jak powie Panek: ” …Kantor jak dyrygent, nigdy nie uznawał przewagi nad sobą…”

W tym okresie zajmuje się głównie drzeworytami, a w 1960 roku staje się członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytu “Xylon”. Kilka lat później zaczyna współpracować z krakowskim “Życiem literackim” gdzie reprodukowane są jego dzieła. Pod koniec lat 60-tych poświęca się pracy nad słynnym cyklem “Piekła” wg Dantego. Otrzymuje nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz Złoty Medal na Triennale Sztuki w New Dehli za cykl “Autoportret w białym kapeluszu”

W 1979 roku bierze udział w wystawie “Polaków portret własny” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Otrzymuje nagrodę imienia Jana Cybisa oraz nagrodę Stowarzyszenia “Plastyka” za całokształt twórczości.

Był honorowym profesorem Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie. Jego twórczość w dziedzinie grafiki obejmowała drzeworyty, dla których inspiracja była miedzy innymi sztuka naiwna i sztuka ludowa, akwaforty i odpryski. O wizji artystycznej Jerzego Panka Tygodnik Powszechny napisał, iż ” tyleż samo tu dowcipu Szwejka, co świadomości Apokalipsy (…). Ta wiedza połączona z przeczuciem, żart z dramatem – tworzą ciężar tej sztuki i jej klarowność…”

Jerzy Panek

Become a Member

Aliquam convallis venenatis varius. Integer pulvin augue porta scerisqe facilisis. Nunc ultrices nibh velit convallis maximus vestibulum.

Join Today

Artist of the Day

Aliquam convallis venenatis varius. Integer pulvin augue porta scerisqe facilisis. Nunc ultrices nibh velit convallis maximus vestibulum.

Richard Vora

Zapisz się na newsletter

Dziękujemy. Już wkrótce w Twojej skrzynce znajdzie się nasz newsletter.
Bład. Prosimy sprawdzić adres.

Zapisanie się oznacza akceptację polityki przetwarzania danych. Email bedzie wykorzystywany wyłącznie w celu przesyłania wiadomości z Galerii.
Będziemy dbać o bezpieczeństwo Twoich danych.

Inspiracje

 

Odkrywaj

News & Storie

Duis eget interdum dui. Nullam lectus tellus, facilisis quis sagittis a, fringilla quis diam. Integer non venenatis odio. Nulla sodales ligula ut placerat blandit.

View all stories