Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Maka Cielecka

Maka Cielecka

Maka Cielecka

Maka Cielecka studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po wielu latach spędzonych w podróży, artystka powraca z cyklem prac, które stanowią formę kontemplacji natury. Wystawę prac można zobaczyć w brukselskiej Galerii Katarzyny Napiórkowskiej. 

<p>

„Natura” to tytuł brukselskiej wystawy Maki Cieleckiej. Artystka tworzy pastele oraz gobeliny. Powstają one w wyniku obserwacji przyrody, z ciszy, refleksji i zapatrzenia. Powstałe obrazy są śladem rozmyślań, a proces ich tworzenia okazuje się być de facto formą medytacji.

Przyroda staje się lustrem, w którym można obserwować- w ciszy i skupieniu- własne stany emocjonalne. Jest w nich obecny – niezwykle dyskretnie- także osobisty los. Momentem przełomowym dla artystki był styczeń 2010. Artystka przebywała wówczas z mężem, dyplomatą na Haiti. To wtedy wyspą wstrząsnęło potężne i tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi. Zginęło ponad 300000 osób, a wśród nich- mąż artystki- Guillaume Siemieński. Ogrom zniszczeń i ludzkich tragedii zostawił ślad na twórczości artystki. Traumie osobistej towarzyszyło poczucie wspólnoty z cierpiącym krajem i jego mieszkańcami. Od tych obrazów nie sposób było się uwolnić, ale formą wyrwania się z kręgu tej tragedii stała się sztuka. Artystka najpierw stworzyła potężną panoramę oddającą tragiczne chwile haitańskiego trzęsienia ziemi. Praca ta przywołuje sposób w jaki Paplo Picasso odniósł się do wydarzenia, które jego bardzo poruszyło- ataku na hiszpańską Guernikę. Malowanie dla Maki stało się sposobem na oswojenie teraźniejszości, mimo wszystko pozwala bowiem odnaleźć piękno. Artystka wróciła w pełni do swojego zawodu, zdobytego podczas studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w swoje twórcze portfolio włączyła także tkactwo, którym zachwyciła się podczas pobytu w Gruzji. Kontemplacyjny wymiar prac wzmacniają powtarzające się rytmy- równy układ sylwet drzew, pojawiające się w przyrodzie geometryczne układy. Z drugiej jednak strony rygor i porządek przełamywane są niespodziewaną łuną światła, blaskiem pojawiającym się między koronami drzew. Jak w życiu, gdy niekiedy radosne chwile pięknie zaskakują.

Maka Cielecka. Natura
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej- Mont des Arts – Bruksela
Bruksela, Mont des Arts 8

Wystawa: 28 maja-10 czerwca 2019

Dostępne prace

 

data publikacji: 14 maja, 2019


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.