W wieku 80-ciu lat zmarł Marek Sapetto, wybitny malarz, wieloletni profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta kojarzony był głownie z polską odmianą nowej figuracji.
Marek Sapetto od 1968 roku wystawiał wspólnie z Wiesławem Szamborskim. Obaj artyści stali się czołowymi reprezentantami nurtu nowej figuracji lat 70. Sapetto otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: III nagrodę w konkursie Motywy wiejskie w polskim malarstwie współczesnym w Warszawie (1968), III nagrodę i wyróżnienie na V Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki Marynistycznej w Gdańsku (1969), wyróżnienie na Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie (1972).
W latach 80. był aktywnym członkiem Ruchu Kultury Niezależnej. Współorganizował wówczas wystawy poza oficjalnym obiegiem.
Za twórczość artystyczną w 1983 roku otrzymał nagrodę przyznaną przez Komitet Kultury Niezależnej.

Marek Sapetto (1939-2019) 

MAREK SAPETTO (ur. w 1939- 2019)
Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1966 w pracowni profesora M. Byliny. Profesor zwyczajny ASP. Uprawia malarstwo i grafikę. W latach 70-tych tworzył w nurcie “Nowej Figuracji”. W latach 80-tych, obrazy Marka Sapetto są komentarzem polskiej rzeczywistości społeczno-politycznej.

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa- Bruksela