noc-muzeow

Pragniemy zaprosić Państwa na wystawy, które prezentujemy podczas warszawskiej Nocy Muzeów, 14 maja 2016 roku. Jest to ekspozycja Antoniego Fałata p.t. Bezsenna noc oraz prezentacja rysunków i szkiców Franciszka Starowieyskiego p.t Porwanie Europy i inne tematy.

Na wystawie malarstwa profesora Antoniego Fałata prezentujemy najnowsze prace artysty. Antoni Fałat był współtwórcą grupy Aut pictura aut nihil ( Albo malarstwa, albo nic) oraz inicjatorem grupy O poprawę. “Dwie Europy” – taki tytuł nosił obraz, który artysta namalował w latach 80-tych. Płótno to, wyraźnie nawiązujące do ówczesnego podziału Europy, przedstawia dwie postaci kobiece odwrócone od siebie, a w pewnym sensie tworzące jedną całość. Tematyka dotycząca przemian kulturowych i cywilizacyjnych, wraz z towarzyszącym im niepokojem często jest obecna na obrazach Fałata. Obrazy pozostają malarskim świadectwem relacji do problemów współczesności. Wystawa potrwa do 24 maja 2016.

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowkiej przy warszawskim Rynku Starego Miasta 19/21/21a trwa wystawa rysunków Franciszka Starowieyskiego. Prezentujemy m.in szkice do słynnego obrazu Porwanie Europy, który powstał w 2002 roku do Przedstawicielstwa RP w Brukseli. Wystawę można oglądać do 21 maja 2016.

Antoni Fałat Galeria Sztuki Katarzyny Napiorkowskiej (3)

Antoni Fałat – Bezsenność – wystawa malarstwa

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Adres: ul. Świętokrzyska 32, Warszawa

WYSTAWA: 10-24 maja 2016

NOC MUZEÓW: 14 maja 2016 , 20-24.00

Wystawa malarstwa profesora Antoniego Fałata. W  latach 70-tych zasłynął jako współzałożyciel grupy “Aut Pictura Aut Nihil”- “albo malarstwo albo nic”. Był też współinicjatorem ruchu artystycznego “O poprawę”.  Jako wieloletni rektor Europejskiej Akademii Sztuk wykształcił wielu młodych malarzy. Postawę artystyczną Fałata zawsze cechowała bezkompromisowa wizja i kompozycyjna śmiałość. W obrazach zawierających głebokie tematy psychologiczne porusza także ważne wątki współczesności. To malarstwo pełne skupienia i egzystencjonalnego niepokoju.

W latach 80-tych Antoni Fałat namalował obraz przedstawiający dwie postaci kobiece odwrócone od siebie, a w pewnym sensie tworzące jedną całość. Obraz ten zatytułowany był “Dwie Europy”, co przynosiło czytelne skojarzenie z podziałem Europy. Powstały po latach obraz “Koniec wieku, koniec Europy” przedstawia dwie kobiety zwrócone do siebie, jak połączona Europa. Został on zaprezentowany na międzynarodowej wystawie zorganizowanej w ramach obchodów 60-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie.

ANTONI FAŁAT (ur. 1942)
Artysta malarz. Twórca i rektor Europejskiej Akademii Sztuk. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w roku 1969 w pracowni Aleksandra Kobzdeja. Współzałożyciel Grupy „Aut” (Aut Pictura Aut Nihil). Inicjator ruchu artystycznego „O poprawę”. Brał udział w Festiwalach Malarstwa Polskiego w Szczecinie (1970, 1974, 1978, 1980), w Festiwalach Sztuk Pięknych w warszawskiej Zachęcie (1970, 1972, 1974). W latach 80-tych uczestniczył w ruchu kultury niezależnej. W latach 1992-96 był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP. W 1997 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Laureat Złotego Medalu na III Festiwalu Sztuk Pięknych Zachęta oraz Złotego Medalu Bielskiej Jesieni. W roku 2005 prezentacja malarstwa w ONZ w Genewie. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Galerii Zachęta, Muzeum w Gandawie, Muzeum Puszkina oraz Instytucie Sztuki w Moskwie. Współpracuje z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

P_D_9618_07cfea5bc1.jpg

Franciszek Starowieyski | Porwanie Europy i inne tematy

Odkąd pamiętam, zawsze moim językiem był rysunek. Najlepiej wyraża moje myśli.
Franciszek Starowieyski

Wystawa jednego z najbardziej wyrazistych artystów polskich XX wieku. Franciszek Starowieyski był pierwszym Polakiem, którego indywidualną wystawę pokazała nowojorska MoMA. Za swoją twórczość otrzymał najważniejsze nagrody na świecie. Miał autentyczną i niekończącą się potrzebę tworzenia, którą realizował m.in. w szkicach i rysunkach. Budował przy tym swoją legendę: jego pasje i ekstrawagancje wyrażały się między innymi w antydatowaniu obrazów na znaczący dla niego czas dojrzałego baroku. Starowieyski powiedział kiedyś, że sztuką są tylko momenty osłupienia, reszta to rzemiosło. W osłupienie wprawiał odbiorców nieustająco. Na przykład proponując obraz „Pogańska Europa porywa katolicką Polskę” do Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej Polskiej w Brukseli. Na wystawie w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej można będzie zobaczyć m.in. szkice do tego dzieła.

FRANCISZEK STAROWIEYSKI (ur. 1930, zm. 2009) Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Tadeusza Kantora i prof. Wojciecha Weissa oraz w Warszawie w pracowni prof. Michała Byliny. Wystawy w muzeach i galeriach w Polsce i za granicą, między innymi w Belgii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Holandii, Austrii, Kanadzie, Szwajcarii, we Włoszech. Nagrody: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paolo w 1973 r., Grand Prix za plakat filmowy na Festiwalu w Paryżu w 1975 r., nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago w latach 1979 oraz 1982. W 1986 roku jako pierwszy polski artysta miał indywidualną wystawę w MoMA w Nowym Jorku, gdzie obecnie znajdują się prace jego autorstwa. Prace Starowieyskiego znajdują się także w kolekcjach prywatnych i w innych zbiorach muzealnych w kraju i za granicą.

Wystawa Franciszka Starowieyskiego objęta jest patronatem artissimo.pl oraz magazynu Rynek i Sztuka

WYSTAWA 28 kwietnia-14 maja 2016

NOC MUZEÓW 14 maja 2016 w godz. 20-24.00

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa, Rynek Starego Miasta 19/21/21a