Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Noc Muzeów

Noc Muzeów

noc-muzeow

Pragniemy zaprosić Państwa na wystawy, które prezentujemy podczas warszawskiej Nocy Muzeów, 14 maja 2016 roku. Jest to ekspozycja Antoniego Fałata p.t. Bezsenna noc oraz prezentacja rysunków i szkiców Franciszka Starowieyskiego p.t Porwanie Europy i inne tematy.

Na wystawie malarstwa profesora Antoniego Fałata prezentujemy najnowsze prace artysty. Antoni Fałat był współtwórcą grupy Aut pictura aut nihil ( Albo malarstwa, albo nic) oraz inicjatorem grupy O poprawę. “Dwie Europy” – taki tytuł nosił obraz, który artysta namalował w latach 80-tych. Płótno to, wyraźnie nawiązujące do ówczesnego podziału Europy, przedstawia dwie postaci kobiece odwrócone od siebie, a w pewnym sensie tworzące jedną całość. Tematyka dotycząca przemian kulturowych i cywilizacyjnych, wraz z towarzyszącym im niepokojem często jest obecna na obrazach Fałata. Obrazy pozostają malarskim świadectwem relacji do problemów współczesności. Wystawa potrwa do 24 maja 2016.

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowkiej przy warszawskim Rynku Starego Miasta 19/21/21a trwa wystawa rysunków Franciszka Starowieyskiego. Prezentujemy m.in szkice do słynnego obrazu Porwanie Europy, który powstał w 2002 roku do Przedstawicielstwa RP w Brukseli. Wystawę można oglądać do 21 maja 2016.

Antoni Fałat Galeria Sztuki Katarzyny Napiorkowskiej (3)

Antoni Fałat – Bezsenność – wystawa malarstwa

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Adres: ul. Świętokrzyska 32, Warszawa

WYSTAWA: 10-24 maja 2016

NOC MUZEÓW: 14 maja 2016 , 20-24.00

Wystawa malarstwa profesora Antoniego Fałata. W  latach 70-tych zasłynął jako współzałożyciel grupy “Aut Pictura Aut Nihil”- “albo malarstwo albo nic”. Był też współinicjatorem ruchu artystycznego “O poprawę”.  Jako wieloletni rektor Europejskiej Akademii Sztuk wykształcił wielu młodych malarzy. Postawę artystyczną Fałata zawsze cechowała bezkompromisowa wizja i kompozycyjna śmiałość. W obrazach zawierających głebokie tematy psychologiczne porusza także ważne wątki współczesności. To malarstwo pełne skupienia i egzystencjonalnego niepokoju.

W latach 80-tych Antoni Fałat namalował obraz przedstawiający dwie postaci kobiece odwrócone od siebie, a w pewnym sensie tworzące jedną całość. Obraz ten zatytułowany był “Dwie Europy”, co przynosiło czytelne skojarzenie z podziałem Europy. Powstały po latach obraz “Koniec wieku, koniec Europy” przedstawia dwie kobiety zwrócone do siebie, jak połączona Europa. Został on zaprezentowany na międzynarodowej wystawie zorganizowanej w ramach obchodów 60-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie.

ANTONI FAŁAT (ur. 1942)
Artysta malarz. Twórca i rektor Europejskiej Akademii Sztuk. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w roku 1969 w pracowni Aleksandra Kobzdeja. Współzałożyciel Grupy „Aut” (Aut Pictura Aut Nihil). Inicjator ruchu artystycznego „O poprawę”. Brał udział w Festiwalach Malarstwa Polskiego w Szczecinie (1970, 1974, 1978, 1980), w Festiwalach Sztuk Pięknych w warszawskiej Zachęcie (1970, 1972, 1974). W latach 80-tych uczestniczył w ruchu kultury niezależnej. W latach 1992-96 był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP. W 1997 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Laureat Złotego Medalu na III Festiwalu Sztuk Pięknych Zachęta oraz Złotego Medalu Bielskiej Jesieni. W roku 2005 prezentacja malarstwa w ONZ w Genewie. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Galerii Zachęta, Muzeum w Gandawie, Muzeum Puszkina oraz Instytucie Sztuki w Moskwie. Współpracuje z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

P_D_9618_07cfea5bc1.jpg

Franciszek Starowieyski | Porwanie Europy i inne tematy

Odkąd pamiętam, zawsze moim językiem był rysunek. Najlepiej wyraża moje myśli.
Franciszek Starowieyski

Wystawa jednego z najbardziej wyrazistych artystów polskich XX wieku. Franciszek Starowieyski był pierwszym Polakiem, którego indywidualną wystawę pokazała nowojorska MoMA. Za swoją twórczość otrzymał najważniejsze nagrody na świecie. Miał autentyczną i niekończącą się potrzebę tworzenia, którą realizował m.in. w szkicach i rysunkach. Budował przy tym swoją legendę: jego pasje i ekstrawagancje wyrażały się między innymi w antydatowaniu obrazów na znaczący dla niego czas dojrzałego baroku. Starowieyski powiedział kiedyś, że sztuką są tylko momenty osłupienia, reszta to rzemiosło. W osłupienie wprawiał odbiorców nieustająco. Na przykład proponując obraz „Pogańska Europa porywa katolicką Polskę” do Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej Polskiej w Brukseli. Na wystawie w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej można będzie zobaczyć m.in. szkice do tego dzieła.

FRANCISZEK STAROWIEYSKI (ur. 1930, zm. 2009) Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Tadeusza Kantora i prof. Wojciecha Weissa oraz w Warszawie w pracowni prof. Michała Byliny. Wystawy w muzeach i galeriach w Polsce i za granicą, między innymi w Belgii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Holandii, Austrii, Kanadzie, Szwajcarii, we Włoszech. Nagrody: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paolo w 1973 r., Grand Prix za plakat filmowy na Festiwalu w Paryżu w 1975 r., nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago w latach 1979 oraz 1982. W 1986 roku jako pierwszy polski artysta miał indywidualną wystawę w MoMA w Nowym Jorku, gdzie obecnie znajdują się prace jego autorstwa. Prace Starowieyskiego znajdują się także w kolekcjach prywatnych i w innych zbiorach muzealnych w kraju i za granicą.

Wystawa Franciszka Starowieyskiego objęta jest patronatem artissimo.pl oraz magazynu Rynek i Sztuka

WYSTAWA 28 kwietnia-14 maja 2016

NOC MUZEÓW 14 maja 2016 w godz. 20-24.00

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa, Rynek Starego Miasta 19/21/21a

 

data publikacji: 11 maja, 2016


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.