Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej powstała jako jedna z pierwszych galerii prywatnych w Polsce. Posiada salony ekspozycyjne w Warszawie i w Brukseli. W 2015 roku Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej została wyróżniona prestiżowym tytułem Ambasadora Polskiej Gospodarki w kategorii Marka Europejska nadanym przez Business Center Club we współpracy z Ministerstwem Gospodarki.

Galeria od ponad 30 lat prezentuje współczesne malarstwo sztalugowe, grafikę, rysunek i rzeźbę.

Malarstwo

Wybrani artyści polscy. Od klasyków po młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Wyłącznie profesjonalni twórcy.

Grafika

Grafiki w technikach artystycznych: akwaforty, miedzioryty, suchoryty, drzeworyty, linoryty, litografie i inne.

Rysunek

Rysunek to podstawowe medium dla twórców.

Rzeźba

Rzeżba to kształtowanie przestrzeni. Prezentujemy prace wybranych rzeźbiarze współczesnych. Sa to zarówno niewielkie formaty, jak i rzeźba plenerowa.

DZIEŁA KLASYKÓW SZTUKI

W Galerii prezentowane były i są dzieła klasyków sztuki XX wieku- m.in. prof. Magdaleny Abakanowicz, prof. Władysława Jackiewicza, Franciszka Starowieyskiego, prof. Leszka Rózgi, Zdzisława Beksinskiego, prof. Antoniego Fałata, Jana Lebensteina, Romana Opałki, prof. Eugeniusza Markowskiego, prof. Józefa Szajny, Edwarda Dwurnika.

DOSTRZEGAĆ PIĘKNO

Galeria zorganizowała liczne wystawy i pokazy indywidualne w Polsce oraz na świecie, m.in. w Duesseldorfie, Paryżu, Nowym Jorku, Bukareszcie i Kolonii. W Galerii odbywają się również wystawy międzynarodowe. Prezentowano między innymi twórczość Josefa Beuysa oraz profesorów Akademii Sztuk Pięknych we Florencji.
Galeria stanowi również ważny salon promocyjny dla twórców młodego pokolenia, tuż po dyplomie oraz tych, którzy zdążyli już zaznaczyć swoją obecność na rynku sztuki.

W 2011 powstała filia Galerii w Brukseli, w prestiżowej dzielnicy Mont des Arts, w pobliżu Muzeów Królewskich, Bozar i Grand Place. Od inauguracji, brukselska filia Galerii zorganizowała 27 wystaw promujących polską sztukę w Belgii.

Ważną formą działalności jest doradztwo w zakresie tworzenia prywatnych oraz firmowych kolekcji oraz wykłady na temat sztuki polskiej w kraju i za granicą- w Komisji Europejskiej i w Parlamencie Europejskim.

Obrazy pochodzące z Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w polskich, europejskich i światowych kolekcjach prywatnych eksponowane są obok dzieł m.in. Picassa, Dalego, Bruegla, Chagalla, Pollocka, Modiglianiego, Soutine’a, co świadczy o wysokiej jakości i wartości artystycznej promowanych przez Galerię dzieł sztuki i docenieniu ich przez odbiorców

“PIĘKNO JEST W OCZACH PATRZĄCEGO.”

ARS LONGA to motto, które towarzyszy prezentacji klasyków sztuki, zwłaszcza XX i XXI wieku. Pod tym hasłem Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej prezentuje artystów, którzy uzyskali rangę muzealną. Prezentowane są obiekty o charakterze kolekcjonerskim. Elementem działalności w zakresie pokazywania obiektów współczesnych jest także doradztwo przy budowaniu kolekcji sztuki współczesnej.

ALTER EGO to motto towarzyszące prezentacji artystów młodego pokolenia. Prezentacje te obejmują najbardziej obiecujących, uzdolnionych artystów młodego pokolenia.

VIVA L`ARTE to prezentacja aktywnie działających artystów polskich. Ich obrazy stanowią znakomitą propozycję dla osób poszukujących obrazów, rzeźb i grafik do współczesnych wnętrz- domów, rezydencji i biur.

O NAS 

Katarzyna Napiórkowska jest artystą plastykiem i ekonomistą, byłym Dyrektorem Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków. Za działalność na rzecz upowszechniania kultury polskiej Katarzyna Napiórkowska została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi w 2000 roku oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski “Polonia Restituta” w 2003 roku. Katarzyna Napiórkowska została odznaczona także Odznaką Przyjaciel Dziecka nadaną przez TPD.

Założycielka Galerii- Katarzyna Napiórkowska jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej. Napisała pracę na temat społecznych i ekonomicznych funkcji sztuki. Ukończyła także Studium Dekoratorstwa i Reklamy. Zdobyła uprawnienia wykonywania zawodu artysty plastyka. Zajmuje się projektowaniem biżuterii artystycznej. Jest autorką kilkuset tekstów o sztuce.

Zorganizowała liczne akcje charytatywnych m.in. na rzecz Warszawskiego Szpitala Dziecięcego, Centrum Zdrowia Matki Polki i Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy.

Katarzyna Napiórkowska za działalność kulturalną i charytatywną została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Przyjaciel Dziecka nadana przez TPD.

Katarzyna Napiórkowska prowadzi galerię wraz z córkami- Marią Magdaleną Napiórkowską- architektem oraz Justyną Napiórkowską, historykiem sztuki i europeistą.

Magdalena Napiórkowska ukończyła studia na Politechnice Warszawskiej (architektura). Studiowała także Zarządzanie Kulturą w Polskiej Akademii Nauk oraz ukończyła program poświęcony sztuce współczesnej na Oxford University.

Magdalena Napiórkowska jest architektem. Specjalizuje się w architekturze rezydencjonalnej. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz program Zarządzania Kulturą w Polskiej Akademii Nauk. Jest absolwentką programu poświęconego historii sztuki na Oxford University. Fascynuje ją historia Warszawy.

Justyna Napiórkowska ukończyła studia z zakresu historii sztuki oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, politologię na Uniwersytecie Florenckim, program międzynarodowy w Institut de Sciences Politiques w Paryżu oraz program poświęcony sztuce na Oxford University. Jest autorką poświęconego sztuce bloga nagrodzonego w konkursie Blog Roku oraz autorką pracy poświęconej międzynarodowemu rynkowi sztuki. Za działalność na rzecz promocji sztuki polskiej w Brukseli, w 2015 roku Justyna Napiórkowska została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.

Justyna Napiórkowska jest doktorem UW, historykiem sztuki po Uniwersytecie Florenckim i Uniwersytecie Warszawskim, europeistą i politologiem. Studiowała w prestiżowym Institut d`Etudes Politiques w Paryżu. Ukończyła program poświęcony sztuce współczesnej na Oxford University. Zna sześć języków obcych. W 2011 roku została laureatką konkursu Blog Roku 2010 w dziedzinie Kultury. W 2015 roku otrzymała tytuł Polak Roku 2015 w Belgii w dziedzinie Kultury i Nauki.  Jest ekspertem do spraw kultury przy Komisji Europejskiej w Brukseli. Prowadzi także wykłady i prelekcje m.in. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, w Komisji Europejskiej i w Parlamencie Europejskim. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi RP za działalność na rzecz kultury polskiej.