Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Wystawa na 100-lecie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Wystawy (przeszłe)  / Wystawa na 100-lecie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej

Wystawa na 100-lecie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej

plakat-100-lat

Wystawa na 100-lecie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Adres: ul. Świętokrzyska 32, Warszawa

WERNISAŻ:  14 października 2016 godz. 19:00

RSVP: email

WYSTAWA: 14-22 października 2016
www.napiorkowska.pl

Wystawę z okazji 100-lecia Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Zaprezentowane zostaną prace rysunkowe i malarskie 26 autorów, artystycznych indywidualności z kręgu Wydziału Architektury.
Artyści biorący udział wystawie:
Jasiek Balcerzak, Barbara Brukalska, Baltazar Brukalski, Stanisław Brukalski, Henryk Dąbrowski, Jan Fiszer, Piotr Grodecki, Sławomir Gzell, Zygmunt Kamiński, Włodzimierz Karczmarzyk, Lech Kłosiewicz, Konrad Kucz-Kuczyński, Jan Mazur, Stanisław Noakowski, Mirosław Orzechowski, Andrzej Pańkowski, Joanna Pętkowska, Ryszard Rogala, Marcin Sadowski, Ludomir Słupeczański, Michał Suffczyński, Adam Sufliński, Eugeniusz Szparkowski, Jan Szymański, Jan Zachwatowicz, Karol Żarski.
Jak powiedział Stanisław Noakowski, „Architektura, jak każda sztuka, jest najdoskonalszym zwierciadłem, w którym odbijała się epoka tworząca ją”.
Malarstwo i rysunek pedagogów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej to znakomity przykład prac, w których zestawieniu dostrzec można bogactwo osobowości, które przez sto lat kształtowały i kształtują charakter i rozwój architektury w Polsce. Obok wedut, będących pierwszym skojarzeniem z twórczością artystów związanych z Wydziałem Architektury, prezentowane są także prace pejzażowe czy abstrakcje.Obrazy zawsze stanowią szkołę patrzenia. Artyści w swoich wizjach dążą do oddania możliwie indywidualnego i osobistego wyrazu. Przetwarzają rzeczywistość. Odmieniają sposoby jej odczuwania. Uczą uważnej czułości postrzegania.
W przypadku wystawy profesorów i wykładowców Wydziału Architektury, przestrzeń malarskiego medium jest punktem wyjścia – nie tylko do samodzielnych, wyodrębnionych prac malarskich, ale także dla wynikającej z nich myśli architektonicznej.

Współcześnie musimy uczyć się patrzenia na nasze otoczenie urbanistyczne. Zrozumieć miasto, w którym za sprawą trudnych losów, realizacja postulatów z witruwiańskiej triady była przez wieki szczególnie trudna.

100 lat Wydziału Architektury jest wyjątkowo wpisane w 100 lat dziejów Polski i Europy. To czas, gdy w wyniku sytuacji historycznych należało ponawiać poszukiwanie tożsamości i wyrazu miasta i kraju, wielokrotnie zranionego, wznoszonego z popiołów historii lub zacierającego jej bolesne ślady.

Dobrze jest uczyć się patrzeć i rozumieć otaczającą przestrzeń wnikając w sposób myślenia i wrażliwość jej twórców. Przeanalizować ich inspiracje – historyczne, czerpane z przyrody, czy też będące owocem abstrakcyjnego myślenia.

To zadanie stanęło przed pokoleniami architektów, którzy rozwijając architekturę polską stali się filarami współczesnego miasta, z którym są związani. Prezentowanie wystawy wybitnych twórców- architektów i artystów związanych z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej jest dla nas wielkim zaszczytem. Te osobowości przynoszą nam zwierciadło, w którym z dystansu możemy lepiej zrozumieć nasze czasy i przemiany, którym świadkujemy.

Dziękujemy za obraz epoki, który przynoszą nam twórcy związani z Wydziałem Architektury przez pierwsze 100 lat jego działalności!

dr Justyna Napiórkowska

data publikacji: 14 października, 2016


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodę na przesyłanie newslettera Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie (ul. Świętokrzyska 32, Warszawa) i akceptuję regulamin. FOR ENGLISH NEWSLETTER CONTACT US: gallery@napiorkowska.pl

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.