Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Leszek Rózga- rysunki i grafiki

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Leszek Rózga- rysunki i grafiki

Leszek Rózga- rysunki i grafiki

“Biały karton i nic w głowie, ale szkoda zmarnować te parę godzin, które mi zostały dane. Maczam pędzel w tuszu i zrzucam kleks albo kreskę i to mnie inspiruje do narysowania następnej kreski. (…) Biała płaszczyzna mnie inspiruje do zniszczenia tej białości, tej dziewiczości, tej niewinności płaszczyzny.” Tak o potrzebie tworzenia mówił profesor Leszek Rózga (1924-2015), wybitny grafik i pedagog. Biała kartka jest zatem dla artysty wyzwaniem. Przedstawiam kilka wybranych prac Leszka Rózgi. Biała kartka dla artysty jest zatem wyzwaniem.
Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją prac Artysty w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Profesor Leszek Rózga ( 1924-2015). Rysunek i grafika.

LESZEK RÓZGA (1924 -2015).
Odbył prywatne studia z malarstwa u Marii Skarbek-Kruszewskiej w latach 1945-46. W 1948 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem profesorów Władysława Strzemińskiego, Adama Rychtarskiego, Stefana Wegnera oraz Ludwika Tyrowicza. Dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1954. W 1958 został członkiem grupy “Piąte Koło”. W 1967 rozpoczął pracę dydaktyczną z zakresu grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1971 roku współtworzył Wydział Grafiki. Od lat 70-tych, grafika polska za sprawą m.in. Leszka Rózgi zdobyła światowe uznanie. Prace artysty trafiły m.in. do kolekcji Albertiny w Wiedniu, Biblioteki Narodowej w Paryżu i gabinetu rycin Ermitażu w Petersburgu. W 1979 Leszek Rózga otrzymał tytuł profesora. Artysta tworzył serie barwnych grafik inspirowanych podróżami i historiami z własnego życia, niekiedy odwołując się do mistrzów- Mirò, Matisse`a oraz Picassa.
Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach:
-Albertiny w Wiedniu
-Biblioteki Narodowej w Paryżu
-Gabinetu rycin Ermitażu w Petersburgu
-Muzeum Sztuki w Łodzi

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa- Bruksela

Dostępne prace

 

 

data publikacji: 5 sierpnia, 2019


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.