Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Maria Anto – malarstwo

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Maria Anto – malarstwo

Maria Anto – malarstwo

Maria Anto, jedna z najwybitniejszych polskich artystek w swoich pracach nawiązywała do surrealizmu. Przyjaźń i wynikła z niej korespondencja łączyły ją z wybitnymi intelektualistami i artystami XX wieku. W swoim malarstwie wyszła na pełną niezależność, tworząc zupełnie odrębny, pełen liryzmu i kulturowych nawiązań sposób obrazowania.  W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej odbyło się kilka wystaw artystki.

MARIA ANTO (ur. 1936, zm. 2007)
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. Stefana Płużańskiego i prof. Michała Byliny – dyplom w 1962r. Ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie, udział w ok. 250 wystawach zbiorowych. Jej silnie emocjonalnie i fantastyczne obrazy znajdują się krajowych i światowych kolekcjach, m.in. Muzeum Narodowym w Warszawie, w Galerii Zachęta w Warszawie czy Muzeum Karlsruhe, Muzeum Sztuki Współczesnej w Sztokholmie oraz wielu kolekcjach prywatnych na wszystkich kontynentach, dając świadectwo jej niezwykłego talentu i wrażliwości.

„Spotkanie z malarskim światem w obrazach Marii Anto jest dla mnie zawsze chwilą wielkich wzruszeń, podobnych jedynie emocjom, które budzi czytanie najpełniejszej poezji. Jednorożce, pegazy i tańczące anioły z obrazów uosabiają matkę sztuk – poezję z jej najwyższymi atrybutami – czystością, twórczym natchnieniem, efemerycznością. Ziemia, wbrew Kopernikowi zatrzymuje się w bezruchu, czas jak przed odkryciami starożytnych nie istnieje, obraz staje się autonomiczną rzeczywistością utrwaloną na płótnie, zamkniętym w ramy snem, którego przenikające się znaczenia, symbole z wielotysięcznej historii ludzkiego poszukiwania sensu przeplatają się gęsto jak malarskie płótno.”
Katarzyna Napiórkowska

Maria Anto, “Żółta czuba”, olej na płótno / oil on canvas, Katarzyna Napiorkowska Gallery
zapytania: gallery@napiorkowska.pl

 

 

data publikacji: 18 lipca, 2020


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodę na przesyłanie newslettera Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie (ul. Świętokrzyska 32, Warszawa) i akceptuję regulamin. FOR ENGLISH NEWSLETTER CONTACT US: gallery@napiorkowska.pl

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.