Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Maria Anto – malarstwo

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Maria Anto – malarstwo

Maria Anto – malarstwo

Maria Anto, jedna z najwybitniejszych polskich artystek w swoich pracach nawiązywała do surrealizmu. Przyjaźń i wynikła z niej korespondencja łączyły ją z wybitnymi intelektualistami i artystami XX wieku. W swoim malarstwie wyszła na pełną niezależność, tworząc zupełnie odrębny, pełen liryzmu i kulturowych nawiązań sposób obrazowania.  W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej odbyło się kilka wystaw artystki.

MARIA ANTO (ur. 1936, zm. 2007)
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. Stefana Płużańskiego i prof. Michała Byliny – dyplom w 1962r. Ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie, udział w ok. 250 wystawach zbiorowych. Jej silnie emocjonalnie i fantastyczne obrazy znajdują się krajowych i światowych kolekcjach, m.in. Muzeum Narodowym w Warszawie, w Galerii Zachęta w Warszawie czy Muzeum Karlsruhe, Muzeum Sztuki Współczesnej w Sztokholmie oraz wielu kolekcjach prywatnych na wszystkich kontynentach, dając świadectwo jej niezwykłego talentu i wrażliwości.

„Spotkanie z malarskim światem w obrazach Marii Anto jest dla mnie zawsze chwilą wielkich wzruszeń, podobnych jedynie emocjom, które budzi czytanie najpełniejszej poezji. Jednorożce, pegazy i tańczące anioły z obrazów uosabiają matkę sztuk – poezję z jej najwyższymi atrybutami – czystością, twórczym natchnieniem, efemerycznością. Ziemia, wbrew Kopernikowi zatrzymuje się w bezruchu, czas jak przed odkryciami starożytnych nie istnieje, obraz staje się autonomiczną rzeczywistością utrwaloną na płótnie, zamkniętym w ramy snem, którego przenikające się znaczenia, symbole z wielotysięcznej historii ludzkiego poszukiwania sensu przeplatają się gęsto jak malarskie płótno.”
Katarzyna Napiórkowska

Maria Anto, “Żółta czuba”, olej na płótno / oil on canvas, Katarzyna Napiorkowska Gallery
zapytania: gallery@napiorkowska.pl

 

 

data publikacji: 18 lipca, 2020

Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.