Przedstawiamy Państwu wyjątkowy motyw w sztuce- pokazujący wędrówkę Trzech Króli. Autorem prezentowanego rysunku jest ceniony współczesny malarz, Michał Zborowski. Z bieli kartki wyłaniają się twarze Mędrców- skupionych i poważnych. Przedstawieni sią z pełnych dostojeństwa szatach. Dodatkowo ich stroje dotknięte są płatkiem złota, by podkreślić królewską godność. Artysta znany dziś z pełnych zmysłowości i tajemnicy prac debiutował zajmując się głownie tematyką sakralną, między innymi jako autor polichromii i witraży.

MICHAŁ ZABOROWSKI (1960)
Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga w 1985 roku. Zaczynał od malowania i ozdabiania witrażami wnętrz kościołów. W 1986 roku otrzymał stypendium Generała Ojców Pallotynów w Rzymie. Pierwsza wystawa odbyła się w 1987 roku w Galerii Zapiecek. Wtedy też otrzymał Złoty Medal na Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie Wielkopolskim.
Jego największymi osiągnięciami w dziedzinie sztuki sakralnej jest monumentalna polichromia „Niebiańska Jerozolima” w kościele o.o. Pallotynów w Warszawie oraz witraż w kościele Księży Pallotynów w Ożarowie.
Michał Zaborowski miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach instytucjonalnych i prywatnych w Polsce oraz w USA, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Australii i we Włoszech.

Nagrody i wyróżnienia
1987- Złoty Medal na Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie Wielkopolskim
1986 – stypendium Generała Zakonu Ojców Pallotynów w Rzymie

“Jego twórczość skupiona jest na nastroju, w swoich pracach wyizolowuje ludzi i rzeczy z czasu. Na moment zatrzymuje akcję, poświęcając się detalicznemu przedstawieniu wszystkich szczegółów, a przede wszystkim oddaniu nastroju sceny, natomiast sam przebieg akcji przed i po zatrzymaniu nie ma dla niego większego znaczenia. Jego malarstwo bliskie jest pracom Edwarda Hoppera i Balthusa.”(źródło- wikipedia)

Pracę można zobaczyć po uprzednim umówieniu terminu w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przy ul. Świętokrzyskiej 32 w Warszawie.

Galeria czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11-18.00

DOSTĘPNE PRACE