„ Moje malowanie jest próbą oswajania i przerabiania otaczającej rzeczywistości na własną. Przez wiele lat zajmowałem się głównie pejzażem – z jego nastrojem, światłem, zmiennością. Od prawie dziesięciu lat ewoluuje to w kierunku form mniej konkretnych, narracji budowanej językiem swobodnego gestu, abstrakcji i działań uwolnionych od dyktatu rozumu. Tematy jakie podejmuję, podobnie jak sam proces malowania, są najczęściej intymne i kameralne, np. relacje form, zachwyt, wymykanie się, oddychanie, głębia.
Zależy mi, aby malarstwo było czymś uwolnionym i odrębnym od twardej rzeczywistości, mogło być dla niej przeciwwagą.
Generalnie nie precyzuję swoich oczekiwań przed przystąpieniem do malowania – ani dotyczących jego przebiegu, ani efektu końcowego, oprócz może jednego: aby było to coś, co całkiem odmieni mnie, moje odtąd życie i wszystko wokół.
Specyfika malarstwa polega między innymi na jego odrębności od przekazu werbalnego, wymykaniu się ustalonym teoriom i kryteriom, na graniu ze wszystkim, przy pozostawaniu wciąż sobą.
Moje malarstwo jest sposobem na odkrywanie siebie, nie musi być mądre ani być po coś.
Jestem za całkowicie wolnym malarstwem, jestem nawet za uwolnieniem malarstwa od sztuki.”
Piotr Butkiewicz

Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją prac Piotra Butkiewicza  w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Piotr Butkiewicz. Malarstwo

PIOTR BUTKIEWICZ (ur. 1966)
Studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 1991 r. w pracowni rzeźby prof. Leona Podsiadłego obronił dyplom. Zajmuje się rzeźbą i malarstwem. Swoje prace prezentował na licznych krajowych i zagranicznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace pokazywał w ramach prezentacji Dolnego Śląska na EXPO 2000 w Hanowerze. Wystawiał m.in. w Berlinie, Hadze, Wrocławiu, Brukseli, Helsinkach, Kleinniedesheim i Łodzi. Uczestniczył w wystawie „Miejsca nie Miejsca” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Brał także udział w projekcie i filmie Artura Żmijewskiego pt:„Pamiątka z Celulozy”.

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa- Bruksela

Dostępne prace