Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Wojna. Sztuka jako sprzeciw i ostrzeżenie.

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Wojna. Sztuka jako sprzeciw i ostrzeżenie.

Wojna. Sztuka jako sprzeciw i ostrzeżenie.

W 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej organizuje wystawę WOJNO, prezentującą grafiki, rysunki i malarstwo prof. Leszka Rózgi, prof. Józefa Szajny, Jerzego Dudy-Gracza i Edwarda Dwurnika. Czterech różnych artystów – cztery różne doświadczenia i sposoby patrzenia na świat – jeden wspólny temat, przefiltrowany przez wrażliwość każdego z nich: wojna…Różnorodne głosy artystów wynikają niejednokrotnie z bezpośrednich doświadczeń, a zaprezentowane dzieła stanowią pełne bólu świadectwo, apel, ale i ostrzeżenie.

 

WOJNA. Sztuka jako sprzeciw i ostrzeżenie
Jerzy Duda Gracz, Edward Dwurnik, Leszek Rózga, Józef Szajna.
30. sierpnia 2019- 16 września 2019

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa,. ul. Świętokrzyska 32
poniedziałek- piątek: 11-19.00, soboty 11-15.00

 

Józef Szajna (1922-2008) w czasie okupacji zaangażowany był w walkę antynazistowską członek Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej. Za działalność w ruchu oporu został aresztowany i wywieziony do obozu w Auschwitz, a następnie w Buchenwaldzie. Sztuka Szajny jest zapisem traumatycznych przeżyć, sposobem na rozprawienie się z bolesną przeszłością. Stanowi jednak przede wszystkim formę ostrzeżenia.

Podczas II Wojny Światowej, młody wówczas Leszek Rózga (1924-2015), został wysłany na przymusowe roboty do Niemiec. Doświadczenia odcisnęły piętno na jego twórczości, nasiąkniętej często widmem nieuchronności przemijania. Zafascynowany antykiem, ukazywał w swych grafikach związki między dawnymi cywilizacjami a współczesnością. Wszak starożytne ruiny i zgliszcza bombardowanych miast pokazują pewną ciągłość, poświadczają także fakt, historia ludzkości jest w istocie historią wojen. Są też pomnikiem tych, którzy odeszli, śladem ich obecności.

Malarstwo Jerzego Dudy-Gracza (1941-2004) z jednej strony było reakcją na rzeczywistość, w której artyście przyszło żyć, z drugiej zaś sięgało do pamięci narodowej. Takie właśnie przedstawienia, naładowane symbolami, czyta się jak patetyczną opowieść o bolesnej historii narodowej, poległych patriotach, tragedii, rozgrywającej się nie tak dawno temu…

O Edwardzie Dwurniku (1943-2018) mówi się, że niczym jasnowidz „przewidział” stan wojenny. W 1981 roku namalował pierwszy pejzaż miejski z czołgami na pustych ulicach. Od tej pory czołgi stały się elementem obecnym w całym okresie twórczości artysty, stanowiąc swoiste przypomnienie o przeszłości, tragediach rozgrywających się na ulicach polskich i europejskich miast. Dwurnik stworzył także cykl prac nazwanych prowokacyjnie „Niech żyje wojna!”, pokazującą skłonność do gloryfikacji wojny – czy koncentrując się na bohaterstwie żołnierzy, walczących za Polskę, możemy zapomnieć o bezwzględności wojny?

tekst: Katarzyna Lewandowska, dr Justyna Napiórkowska

 

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa- Bruksela

 

Napisz do nas, żeby uzyskać szczegółowe informacje

 

 

 

data publikacji: 30 sierpnia, 2019


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.