Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Janusz Szpyt – malarstwo

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Janusz Szpyt – malarstwo

Janusz Szpyt – malarstwo

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Janusza Szpyta, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, niegdys członka Grupy Trzech. Twórczość artysty jest niezwykle wyrazista, a naczelną wartością pozostaje poszukiwanie prawdy. Dlatego obrazy Janusza Szpyta przywodzą na myśl malarstwo Luciana Freuda.

JANUSZ SZPYT (ur. 1960)
Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1983 roku współtworzył “Grupę Trzech” zwaną “Tercetem nadętym”. Leit motivem grupy było poszukiwanie kreatywnej prawdy w sztuce wyrażającej się w znakomitym warsztacie malarskim.
Choć wydaje się , że w malarstwie realistycznym wiele już powiedziano, okazuje się, że realizm wciąż potrafi znakomicie się obronić. Zwłaszcza zaś wtedy, gdy aż do bólu mówi nam prawdę o świecie, gdy przekraczając czasem granice naturalizmu, ujmuje naszą rzeczywistość.
Artysta maluje głównie obrazy pasyjne, sceny biblijne, a także akty. Zawsze jednak, niezależnie od tematyki, obrazy ukazują przede wszystkim człowieka.
Człowiek ów wpisany jest w pewną określoną sytuację. Ukazane wydarzenia w tle, poza, napięcia mięsni i wyraz twarzy pozwalają poznać psychiczne uwarunkowania i duchową kondycję, kształtującą ludzkie postępowanie i wpływającą na ludzkie decyzje. Artysta ukazuje nie tylko fizyczność swoich modeli, ale także ich psychikę , artykułując tym samym wytęskniona przez filozofów prawdę.
Dlatego malarstwo Janusza Szpyta jest bardzo humanistyczne w często pozbawionej humanizmu epoce.
Katarzyna Napiórkowska

Zapytaj o dostępne prace

data publikacji: 16 maja, 2020

Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.