Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Janusz Szpyt – malarstwo

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Janusz Szpyt – malarstwo

Janusz Szpyt – malarstwo

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Janusza Szpyta, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, niegdys członka Grupy Trzech. Twórczość artysty jest niezwykle wyrazista, a naczelną wartością pozostaje poszukiwanie prawdy. Dlatego obrazy Janusza Szpyta przywodzą na myśl malarstwo Luciana Freuda.

JANUSZ SZPYT (ur. 1960)
Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1983 roku współtworzył “Grupę Trzech” zwaną “Tercetem nadętym”. Leit motivem grupy było poszukiwanie kreatywnej prawdy w sztuce wyrażającej się w znakomitym warsztacie malarskim.
Choć wydaje się , że w malarstwie realistycznym wiele już powiedziano, okazuje się, że realizm wciąż potrafi znakomicie się obronić. Zwłaszcza zaś wtedy, gdy aż do bólu mówi nam prawdę o świecie, gdy przekraczając czasem granice naturalizmu, ujmuje naszą rzeczywistość.
Artysta maluje głównie obrazy pasyjne, sceny biblijne, a także akty. Zawsze jednak, niezależnie od tematyki, obrazy ukazują przede wszystkim człowieka.
Człowiek ów wpisany jest w pewną określoną sytuację. Ukazane wydarzenia w tle, poza, napięcia mięsni i wyraz twarzy pozwalają poznać psychiczne uwarunkowania i duchową kondycję, kształtującą ludzkie postępowanie i wpływającą na ludzkie decyzje. Artysta ukazuje nie tylko fizyczność swoich modeli, ale także ich psychikę , artykułując tym samym wytęskniona przez filozofów prawdę.
Dlatego malarstwo Janusza Szpyta jest bardzo humanistyczne w często pozbawionej humanizmu epoce.
Katarzyna Napiórkowska

Zapytaj o dostępne prace

data publikacji: 16 maja, 2020


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodę na przesyłanie newslettera Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie (ul. Świętokrzyska 32, Warszawa) i akceptuję regulamin. FOR ENGLISH NEWSLETTER CONTACT US: gallery@napiorkowska.pl

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.