Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Jerzy Panek. Wybrane dzieła.

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Artyści  / Jerzy Panek. Wybrane dzieła.

Jerzy Panek. Wybrane dzieła.

Jerzy Panek. Dzieła wybrane.

Wystawa jednego z najbardziej znaczących grafików polskich XX wieku, profesora ASP, laureata Nagrody Jana Cybisa oraz Złotego Medalu na Triennale Sztuki w New Dehli.

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Rynek Starego Miasta 19/21/21a, Warszawa
24 lutego-21 marca 2020

Wernisaż: 24 lutego 2020 o godzinie 19.00

PROFESOR JERZY PANEK (1918-2001)

Absolwent Instytutu Sztuk Plastycznych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych. Studiował w pracowni ówczesnego rektora, profesora Eugeniusza Eibischa, a następnie w pracowni profesora Zbigniewa Pronaszki. Na początku kariery artystycznej uczył malarstwa i rysunku w Liceum Plastycznym w Sędziszowie, gdzie, jak później wspominał, nauczył się najwięcej. W 1955 roku otrzymał dyplom Akademii oraz został jednym z jurorów słynnej wystawy “Arsenał”.
Ogromny wpływ na twórczość Panka wywołała podróż do Chin w 1956 roku. Artysta powiedział: ” to był wstrząs, jak wojna, tylko że inny.” W Chinach zainspirował się technikami plastycznymi z wykorzystaniem drewna, odkrył również na nowo papier, dostrzegając jego fakturę i fizyczne właściwości. Nauczył się też inaczej postrzegać czerń i biel, kolory, które w znacznej mierze zdominowały całokształt jego twórczości.

Po powrocie do Krakowa przez krótki czas współpracował z Kantorem w jego realizacjach teatralnych, jednak epizod ten zakończył się szybko po paśmie nieporozumień. Przez licznych interpretowane były one jako starcia dwóch niezwykle silnych osobowości. Jak powiedział później Panek: “Kantor jak dyrygent, nigdy nie uznawał przewagi nad sobą…”

W tym okresie zajmował się głównie drzeworytami, a w 1960 roku stał się członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytu “Xylon”. Kilka lat później zaczął współpracować z krakowskim “Życiem literackim”, gdzie reprodukowane były jego dzieła. Pod koniec lat 60-tych poświęcił się pracy nad słynnym cyklem “Piekła” wg Dantego. W 1962 roku poznał innego wybitnego grafika, Józefa Gielniaka. Zapoczątkowało to trwającą do śmierci Gielniaka przyjaźń dwóch artystów. Przez te lata Panek stworzył liczne portrety przyjaciela.

W 1979 roku wziął udział w wystawie “Polaków portret własny” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Otrzymał nagrodę imienia Jana Cybisa oraz nagrodę Stowarzyszenia “Plastyka” za całokształt twórczości. Otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz Złoty Medal na Triennale Sztuki w New Dehli za cykl “Autoportret w białym kapeluszu”.

Był honorowym profesorem Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie. Jego twórczość w dziedzinie grafiki obejmowała drzeworyty, dla których inspirację stanowiła między innymi sztuka naiwna i sztuka ludowa, akwaforty i odpryski. O wizji artystycznej Jerzego Panka Tygodnik Powszechny napisał, iż ” tyleż samo tu dowcipu Szwejka, co świadomości Apokalipsy (…). Ta wiedza połączona z przeczuciem, żart z dramatem – tworzą ciężar tej sztuki i jej klarowność…”

Jerzy Panek. Dzieła wybrane
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Rynek Starego Miasta 19/21/21a, Warszawa
24 lutego-21 marca 2020

Wernisaż: 24 lutego 2020 o godzinie 19.00
RSVP: galeria@napiorkowska.pl

www.napiorkowska.pl

 

DOSTĘPNE PRACE

data publikacji: 3 lutego, 2020

Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.