We Lwowskiej Galerii Sztuki – jednym z największych muzeów Ukrainy otwarto wystawę współczesnego malarza, Marka Okrassy.
Wystawa organizowana jest przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie przy współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Wystawa trwać będzie do 25 lutego 2018.

Lwowska Galeria Sztuki posiada w swoich zbiorach m.in. obrazy Rafaela Santi, Rembrandta van Rijn, Petera Paula Rubensa, Antoona Van Dyke’a, Diego Velasqueza, Jusepe de Ribeiry, Antoine’a Watteau. Znajduje się tam także duża kolekcja prac Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Artura Grottgera i innych polskich twórców. Obok prezentacji sztuki dawnej, Galeria przygotowuje także ekspozycje artystów współczesnych.

O malarstwie Marka Okrassy:

Paweł Huelle o malarstwie Marka Okrassy:
“Masowy dreszcz elektryczny.
Nawet krótki moment obcowania z obrazami Marka Okrassy pozwala nam uchwycić pewien charakterystyczny, świadomie przez niego wybrany system znaków i odwołań. Przedstawiając pędzący z zawrotna prędkością biały automobil, taneczną parę, czy jazzowego trębacza, operując podobnymi motywami w wielu wariantach i wersjach, młody artysta tworzy własny komentarz do naszej współczesnej tożsamości. Jesteśmy w samym środku masowego, konsumpcyjnego społeczeństwa, tyle tylko, że widzianego nie przez pryzmat obecnej agory – hipermarketu, ale początków tego procesu. Jaki jest stan faktyczny – zdaje się komunikować artysta – wszyscy wiemy, ale dlaczego nie mielibyśmy przypomnieć genezy? A skoro tak to nieustannie powracamy do epoki, która w największym stopniu ukształtowała nasze współczesne mity, stereotypy, wyobrażenia i sny, nie wyłączając z tego zbioru obrazów Hollywoodzkich.”

 

Flâneur w ogrodzie malarstwa

dr Justyna Napiórkowska

Marek Okrassa przybiera często rolę flâneur. Wędrując przez kurort zanurzony w błogosławionym stanie ciągłych wakacji, autor po prostu patrzy, wychwytując niemal filmowe kadry. Sceny podpatrzone są przez niego następnie przeredagowane; tworzy alternatywne historie sugerując się już tylko swoją wyobraźnią.

Malarska śmiałość i determinacja pozwalają mu grać z konwencją, igrać z dosłownością, prowokować, a potem prowo

kację zmieniać w żart. Korzysta ze swobody warsztatowej. Nie czyni tego jednak automatycznie, lecz twórczo. Na płótnach prowadzi dialog z malarską tradycją, sięga do dawnych mistrzów, nawiązuje do malarskiego dziedzictwa.
W ogrodzie skojarzeń szuka swojej drogi, z dystansem i dyscypliną.

Wierność malarskiemu medium przekornie staje się elementem radykalnego podejścia.

Marek Okrassa z dużą świadomością sztuki przeszłości adaptuje ją do współczesnego języka. Podejmuje dialog z malarstwem twórców dla siebie najważniejszych- Goyi, Maneta, Dalego, ale także Hoppera i Hockneya. Cytuje ich niekiedy dyskretnie, nanosząc ślady, które dla miłośników malarstwa stają się  tropami; stąd powracające motywy Mai na balkonie, czy prześwity w drzwiach, które przywodzić mogą na myśl trzeci plan w Las Meninas.

Stąd też zatrzymanie przy obrazach, które współkształtowały malarską wrażliwość artysty. Jeden z najważniejszych z nich znajduje się we Lwowskiej Galerii Sztuki. Być może to właśnie Pytia Jacka Malczewskiego z tutejszych zbiorów zapowiedziała artyście jego malarską przyszłość.

Obrazom niekiedy towarzyszą szkice, malarskie notatki, w których Okrassa ćwiczy się w sztuce skrótu. Tworzy swoje własne ideogramy, to język syntetyczny, składający się z odwołań do najważniejszych dla autora motywów.

Na obrazach  na obrazach pojawia się plama przypominająca rozlaną na płótnie farbę, albo ostentacyjnie zostawiony na płótnie  „ślad pędzla”.

Zdradza obecność malarza, ujawnia ważną zasadę z prowadzonej przez niego z widzem malarskiej gry. Z jednej strony burzy ona bowiem działającą na widza iluzję, ale i przekornie wskazuje na iluzyjność jako cel malarstwa.

W twórczości Okrassy widzimy przede wszystkim ludzi; różne ludzkie typy, zachowania i konteksty, w których są zamykani (lub zamykają się sami). Obserwujemy osoby nostalgicznie wpatrzone w przestrzeń nad brzegiem morza lub grające na fortepianie na plaży, skaczące do wody, jeżdżące na łyżwach i tańczące tango, czekające przy luksusowym samochodzie typu vintage lub prywatnym odrzutowcu, bawiące się przy hydroplanie, słuchające koncertu jazzowego, wychylające się zza kurtyny w operze, szykujące się do rozgrywki golfowej, wchodzące lub wychodzące z wytwornego bankietu, obserwujące pokaz fajerwerków, jeżdżące konno…

W częstej asyście luksusowych maszyn użytkowych, w otoczeniu pałacowych wnętrz, sal balowych, balkonów i ogrodów dystyngowani, wytworni ludzie oddają się dystyngowanym, wytwornym zajęciom lub w ciszy (niemal dzwoniącej), zestawieni z ogromnym, prawie przytłaczającym jednobarwnym tłem, w pozornym spokoju kontemplują. Pozornym, albowiem tło owo przy dłuższym wpatrywaniu zdaje się rozrastać, nacierać na poziomy podział murku, próbując wchłonąć figury, które niefrasobliwie je przecinają. Takie zestawienie samotnej lub pary postaci, niewielkich i kruchych w zestawieniu z otoczeniem, wprowadza nastrój cichego, łagodnego niepokoju i w naturalny sposób skłania do zastanowienia się nad tak charakterystycznym zabiegiem artysty, jego znaczeniem i wymową.

Marek Okrassa jest malarskim iluzjonistą. Malarska śmiałość i determinacja pozwalają mu grać z konwencją, igrać z dosłownością, prowokować, a potem prowokację zmieniać w żart. Korzysta ze swobody warsztatowej. Nie czyni tego jednak automatycznie, lecz twórczo. Na płótnach prowadzi dialog z malarską tradycją, sięga do dawnych mistrzów, nawiązuje do malarskiego dziedzictwa.
W ogrodzie skojarzeń szuka swojej drogi, z dystansem i dyscypliną.

Obrazy Marka Okrassy dialogują z przeszłością, ale i ze sobą nawzajem. Pozwalają się odczytywać w kontekście innych prac. Są jak barwne kamyki układające się w mozaikę. Nie są zatem przypadkowe, należą do jakiegoś kontekstu. Znów- kolejne obrazy prowadzą malarza pewną drogą. Często jest to droga eksperymentu i poszukiwań.

W malarstwie Marka Okrassy pomysły rodzą się jakby z atmosfery leniwego popołudnia. Z jakiegoś stanu ospałości przechodzi się w stan kreatywności, jak dziecko spędzające wakacje w domu na wsi, jak Briony z powieści McEwana, czy jak Alicja z opowieści Lewisa Carrolla. Z lenistwa rodzą się pomysły, koncepty, żarty. Sytuacje poważne przeobrażają się w farsy. Ich sceneria staje się sceną teatru, ich bohaterowie- jeżdżą na łyżwach.

Marek Okrassa przedstawia na swoich płótnach rzeczywistość pełną blichtru, ludzi, maszyn, elegancji, zabawy, spokoju, morza i ogrodów. Raczej dzieli się spostrzeżeniami zamiast zadawać pytania, najbardziej ciesząc się pięknem.

MAREK OKRASSA (ur. 1975)

Studiował malarstwo w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego oraz rysunek w pracowni Marii Targońskiej w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1999 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych. Laureat Srebrnej Ostrogi w 2000 roku. W 2004 roku   odebrał Wyróżnienie Honorowe Fundacji Eibisch w Muzeum Narodowym w Warszawie. Swoje malarstwo pokazywał m.in. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, ale także we Francji, Luksemburgu, Niemczech i Belgii. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od debiutu artysta współpracuje z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i w Brukseli.

Marek Okrassa
malarstwo

Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego
we Lwowie
ul. Stefanyka 3

25.01 – 25.02.2018

Wystawa zorganizowana przez
Państwową Galerię Sztuki w Sopocie.

Współpraca: Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i w Brukseli


WYSTAWA OBJĘTA PATRONATEM MEDIALNYM
www.artissimo.pl