Stasys Eidrigevicius należy do najciekawszych artystów litewskich na świecie. Od czterdziestu lat artysta mieszka w Polsce, gdzie również zdobył ogromne uznanie jako grafik, malarz i scenograf. Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkową kolekcja prac oferowanych przez nasza Galerię. Wśród nich są prace z lat 80-tych XX wieku, z czasu, gdy krystalizowała się artystyczna wizja Eidrigeviciusa.

STASYS EIDRIGEVICIUS (ur. 1949)
Grafik, malarz, twórca ekslibrisów, ilustrator pochodzący z Litwy. Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie. W latach 1964-68 uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Kownie. Dyplom z wyróżnieniem. Studia artystyczne na wydziale malarstwa i grafiki rozpoczął w 1968 roku w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie (dyplom w 1973 roku). Od 1980 roku mieszka w Warszawie.

Artysta zdobył wiele nagród na międzynarodowych wystawach i konkursach m.in. na Międzynarodowym Biennale Exlibrisu Współczesnego w Malborku (1973, 1975), Interexlibris we Frederikshavn (1979-82), Międzynarodowej Wystawie Ilustracji dla Dzieci w Bratysławie (1979, 1981). W 1981 roku otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, 1984 Nagrodę Prezesa Rady Ministrów, a w 1986 Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie na Ilustrację Książkową dla dzieci w Barcelonie. W 1994 roku tygodnik “Polityka” przyznała artyście “Paszport” za całokształt twórczości. W 1999 roku Stasys otrzymał Złoty Medal na Polskim Biennale Plakatu w Katowicach. W 2000 roku artysta został uhonorowany litewskim Orderem Giedymina, zaś w 2001 roku litewską narodową nagrodą w dziedzinie sztuki.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, British Museum w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Library w Waszyngtonie, Creation Gallery w Tokio, Muzeum Watykańskim w Rzymie.

Stasys Eidrigevicius – oferta prac