Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Stasys Eidrigevicius – prace wybrane

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Stasys Eidrigevicius – prace wybrane

Stasys Eidrigevicius – prace wybrane

Stasys Eidrigevicius należy do najciekawszych artystów litewskich na świecie. Od czterdziestu lat artysta mieszka w Polsce, gdzie również zdobył ogromne uznanie jako grafik, malarz i scenograf. Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkową kolekcja prac oferowanych przez nasza Galerię. Wśród nich są prace z lat 80-tych XX wieku, z czasu, gdy krystalizowała się artystyczna wizja Eidrigeviciusa.

STASYS EIDRIGEVICIUS (ur. 1949)
Grafik, malarz, twórca ekslibrisów, ilustrator pochodzący z Litwy. Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie. W latach 1964-68 uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Kownie. Dyplom z wyróżnieniem. Studia artystyczne na wydziale malarstwa i grafiki rozpoczął w 1968 roku w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie (dyplom w 1973 roku). Od 1980 roku mieszka w Warszawie.

Artysta zdobył wiele nagród na międzynarodowych wystawach i konkursach m.in. na Międzynarodowym Biennale Exlibrisu Współczesnego w Malborku (1973, 1975), Interexlibris we Frederikshavn (1979-82), Międzynarodowej Wystawie Ilustracji dla Dzieci w Bratysławie (1979, 1981). W 1981 roku otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, 1984 Nagrodę Prezesa Rady Ministrów, a w 1986 Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie na Ilustrację Książkową dla dzieci w Barcelonie. W 1994 roku tygodnik “Polityka” przyznała artyście “Paszport” za całokształt twórczości. W 1999 roku Stasys otrzymał Złoty Medal na Polskim Biennale Plakatu w Katowicach. W 2000 roku artysta został uhonorowany litewskim Orderem Giedymina, zaś w 2001 roku litewską narodową nagrodą w dziedzinie sztuki.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, British Museum w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Library w Waszyngtonie, Creation Gallery w Tokio, Muzeum Watykańskim w Rzymie.

Stasys Eidrigevicius – oferta prac

 

data publikacji: 3 kwietnia, 2020


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.