JÓZEF SZAJNA. HISTORIA

 

Sztuka zmniejsza dystans między wiedzą a nieznanym.
Józef Szajna

 

 

24 czerwca 2018 roku mija 10 rocznica śmierci Józefa Szajny. Jest to okazja do przypomnienia sylwetki artysty, którego w tak dużym stopniu uformowała historia XX wieku. Józef Szajna, jako były więzień Auschwitz i Buchenwaldu, przez całe życie pozostał konsekwentnym i czynnym świadkiem okrucieństw II Wojny Światowej. Jednocześnie- był ważnym uczestnikiem procesu pojednania. Jak mówił- życie zmieniał w obraz.

 

Niejednokrotnie tworzył zatem obrazy nawiązujące do przeżytej traumy obozowej, niekiedy jednak zdobywał się na niemal całkowite od niej oderwanie, tworząc na przykład erotyki.

 

Niezwykły potencjał twórczy Szajny stanowił dla niego imperatyw działania. Powstawały environmenty, obrazy, kolaże, rysunki, szkice. Były wśród nich prace autonomiczne, jak i przeznaczone do teatru, który rozwijał wg sformułowanych przez siebie zasad, określając go TEART-em. Prace Szajny znajdują się w kolekcjach na całym świecie, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Osace. Wystawa w Warszawie prezentuje wybrane prace Szajny z różnych okresów jego drogi twórczej, pozwalając na uchwycenie rezonujących w nich wydarzeń historycznych, ale także doświadczenia uwalniania się od historii.

 

Szajna. Historia.
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

 

Świętokrzyska 32, Warszawa
19 czerwca- 1 lipca 2018
wernisaż: 19 czerwca 2018 o godz. 19.00

 

 

JÓZEF SZAJNA (ur. 1922, zm. 2008)

jeden z najwybitniejszych artystów polskich. To o nim, w roku 1989 podczas Biennale Sztuki w brazylijskim São Paulo, krytycy mówili, że jest jednym z pięciu największych artystów XX wieku.
Malarz, grafik, scenograf, reżyser, teoretyk teatru, scenarzysta.
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1952 roku w pracowni grafiki oraz w 1953 roku w pracowni scenografii.
W czasie II wojny światowej członek Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, więzień niemieckich nazistowskich obozów w Auschwitz i Buchenwaldzie.
W latach 1954-65 pracownik naukowo dydaktyczny ASP w Krakowie, od 1972 profesor ASP w Warszawie i kierownik podyplomowego Studium Scenografii. Kierował Teatrem Ludowym w Nowej Hucie oraz stworzonym przez siebie Teatrem Centrum Sztuki Studio w Warszawie.
W latach 1966-71 współpracował z Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Warszawie oraz teatrami zagranicznymi.
Członek Honorowy Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Plastyków AIAP/IAA przy UNESCO. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Komandorskim, Komandorskim z Gwiazdą oraz Wielkim Orderem Odrodzenia Polski.
Czterokrotnie reprezentował Polskę podczas Międzynarodowego Biennale Sztuki, w 1970 i 1990 w Wenecji oraz w 1979 i 1989 – w São Paulo.
Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum w Osace, Muzeach Okręgowych, w Muzeum Teatralnym w Warszawie i w Krakowie, Muzeum na Majdanku, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach, Centrum Sztuki Studio w Warszawie oraz w kolekcjach muzealnych i prywatnych.

 

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

 

 

WARSZAWA
ul. Świętokrzyska 32
Pon.-Pt. 11:00-19:00
Sob. 11:00-15:00

www.napiorkowska.pl


WYSTAWA OBJĘTA PATRONATEM MEDIALNYM
www.artissimo.pl