KLASYCY SZTUKI POLSKIEJ

WYSTAWA PRAC KOLEKCJONERSKICH  W GALERII SZTUKI KATARZYNY NAPIÓRKOWSKIEJ

Zapraszamy do zapoznania się z dziełami klasyków sztuki XX i XXI wieku, znajdującymi się w ofercie Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 zobaczyć można prace twórców takich jak m.in. Józef Szajna, Franciszek Starowieyski, Jerzy Duda-Gracz, Jan Lebenstein, Eugeniusz Markowski, Tadeusz Dominik, Andrzej Kreütz-Majewski, Edward Dwurnik, Józef Wilkoń, Leszek Rózga czy Maria Anto.

Prace wymienionych artystów należą do różnych rodzajów i nurtów artystycznych,lecz łączy je wrażliwość i autentyczność twórcza oraz miejsce, które na stałe zajęły w historii sztuki polskiej, europejskiej i światowej.

Franciszek Starowieyski, Amazonki


Franciszek Starowieyski, Akty
FRANCISZEK STAROWIEYSKI (ur. 1930, zm. 2009)
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Tadeusza Kantora i prof. Wojciecha Weissa oraz w Warszawie w pracowni prof. Michała Byliny. Wystawy w muzeach i galeriach w Polsce i za granicą, między innymi w Belgii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Holandii, Austrii, Kanadzie, Szwajcarii, we Włoszech. Nagrody: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paolo w 1973 r., Grand Prix za plakat filmowy na Festiwalu w Paryżu w 1975 r., nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago w latach 1979 oraz 1982. W 1986 roku jako pierwszy polski artysta miał indywidualną wystawę w MoMA w Nowym Jorku, gdzie obecnie znajdują się prace jego autorstwa. Prace Starwoeieyskiego znajduja się także w kolekcjach prywatnych i w innych zbiorach muzealnych w kraju i za granicą.


Edward Dwurnik, Morskie Oko, 1968

EDWARD DWURNIK (ur. 1943)
Malarz, rysownik i grafik. Studiował w latach 1963-1970 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej. Przez 3 lata studiował rzeźbę.
Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Jeden z niewielu polskich artystów, któremu udało się odnieść międzynarodowy sukces przed transformacją (m.in. udział w “documenta 7” w Kassel w 1982 roku). Do dziś budzi skrajne reakcje i poruszenie, także wśród twórców najmłodszego pokolenia.
W 1992 roku został laureatem prestiżowej nagrody Fundacji Coutts & Co w Zurychu. Został nagrodzony m.in.: Nagrodą Kulturalną “Solidarności” (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).
W 1965 roku rozpoczął niezależny od toku studiów cykl rysunków i akwarel, a od 1966 obrazów olejnych “Podróże autostopem” – charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka (kontynuowany do dziś).


Andrzej Fogtt, Most na Brdzie, 2014

ANDRZEJ FOGTT (ur. 1950)
W 1974 ukończył poznańską PWSSP, na której studiował w pracowniach Z. Kępińskiego i M. Abakanowicz. Początkowo jego sztukę zaliczano do “nowej figuracji”, później jednak artysta stworzył swój indywidualny język malarski.
W 1984 r zdobył Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Wtedy też reprezentował polską sztukę na Biennale w Wenecji.
W 1989 stworzył projekt “Wieży Jedności Europejskiej”, mającej być światowym centrum organizacji zajmujących się pomocą humanitarną.
W 2009 r. został odznaczony medalem Gloria Artis.
Brał udział w licznych wystawach m.in.: laureat VIII Festiwalu Sztuki w Zachęcie w 1979r., brał udział w wystawach Polską Sztukę Współczesną w Londynie w 1987r., w Maneżu w Moskwie1987r., w Berlinie, w Arras we Francji 2007r, Polskiej Sztuki XX Wieku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 1989r.
Prezentował prace w licznych wystawach indywidualnych m.in. w Narodowej Galerii Sztuki “Zachęta”.


Leszek Rózga, Kochankowie, 2009

LESZEK RÓZGA (1924 -2015).
Odbył prywatne studia z malarstwa u Marii Skarbek-Kruszewskiej w latach 1945-46. W 1948 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem profesorów Władysława Strzemińskiego, Adama Rychtarskiego, Stefana Wegnera oraz Ludwika Tyrowicza.
Dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1954.
Od lat 70-tych, grafika polska za sprawą m.in. Leszka Rózgi zdobyła światowe uznanie. Prace artysty trafiły m.in. do kolekcji Albertiny w Wiedniu, Biblioteki Narodowej w Paryżu i gabinetu rycin Ermitażu w Petersburgu.
W 1958 został członkiem grupy “Piąte Koło”. W 1967 rozpoczął pracę dydaktyczną z zakresu grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1971 roku współtworzył Wydział Grafiki.
W 1979 Leszek Rózga otrzymał tytuł profesora.
Artysta tworzył serie barwnych grafik inspirowanych podróżami i historiami z własnego życia, niekiedy odwołując się do mistrzów- Mirò, Matisse`a oraz Picassa.


Jan Tarasin, Wylęgarnia przedmiotów, 1993

JAN TARASIN (ur. 1926, zm. 2009)
Malarz, grafik i teoretyk sztuki. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Członek Grupy Krakowskiej.
W 1967 Tarasin przeprowadzil sie do Warszawy, a od 1974 był profesorem na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademi Sztuk Pięknych.
W latach 1987-1990 był rektorem Akademii.


Józef Wilkoń, Don Kichot
JÓZEF WILKOŃ (ur. 1930)
Ilustrator, malarz, historyk sztuki.
Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa, dyplom 1955) i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954).
Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polscei kilkadziesiąt wydanych za granicą.
Zajmuje się również scenografią i projektuje gobeliny.


Józef Szajna, Mrowisko

JÓZEF SZAJNA (ur. 1922, zm. 2008)
jeden z najwybitniejszych artystów świata teatru i sztuki. Malarz, grafik, scenograf, reżyser, teoretyk teatru, scenarzysta. To o nim, w roku 1989 podczas Biennale Sztuki w brazylijskim Sao Paulo, krytycy mówili, że jest jednym z pięciu największych artystów XX wieku.
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1952 roku w pracowni grafiki oraz w 1953 roku w pracowni scenografii.
W czasie II wojny światowej członek Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, więzień niemieckich nazistowskich obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. W latach 1954-65 pracownik naukowo dydaktyczny ASP w Krakowie, od 1972 profesor ASP w Warszawie i kierownik podyplomowego Studium Scenografii. Kierował Teatrem Ludowym w Nowej Hucie oraz stworzonym przez siebie Teatrem Centrum Sztuki Studio w Warszawie. W latach 1966-71 współpracował z Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Warszawie oraz teatrami zagranicznymi. Członek Honorowy Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Plastyków AIAP/IAA przy UNESCO.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Komandorskim, Komandorskim z Gwiazdą oraz Wielkim Orderem Odrodzenia Polski. Uczestnik walki antyfaszystowskiej, aresztowany był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświecimiu i Buchenwaldzie. Członek Antynazistowskiego Ruchu Oporu 1939 – 1945 (ZWZ AK). Czterokrotnie reprezentował Polskę podczas Międzynarodowego Biennale Sztuki, w 1970 i 1990 w Wenecji oraz w 1979 i 1989 – w São Paulo.
Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych.

 

 

PRACE KOLEKCJONERSKIE
W GALERII SZTUKI KATARZYNY NAPIÓRKOWSKIEJ

WARSZAWA

ul. Świętokrzyska 32
Pon.-Pt. 11:00-19:00
Sob. 11:00-15:00

www.napiorkowska.pl


WYSTAWA OBJĘTA PATRONATEM MEDIALNYM
www.artissimo.pl