Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Klasycy w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Klasycy w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie

Klasycy w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie

 


KLASYCY SZTUKI POLSKIEJ

WYSTAWA PRAC KOLEKCJONERSKICH  W GALERII SZTUKI KATARZYNY NAPIÓRKOWSKIEJ

Zapraszamy do zapoznania się z dziełami klasyków sztuki XX i XXI wieku, znajdującymi się w ofercie Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 zobaczyć można prace twórców takich jak m.in. Józef Szajna, Franciszek Starowieyski, Jerzy Duda-Gracz, Jan Lebenstein, Eugeniusz Markowski, Tadeusz Dominik, Andrzej Kreütz-Majewski, Edward Dwurnik, Józef Wilkoń, Leszek Rózga czy Maria Anto.

Prace wymienionych artystów należą do różnych rodzajów i nurtów artystycznych,lecz łączy je wrażliwość i autentyczność twórcza oraz miejsce, które na stałe zajęły w historii sztuki polskiej, europejskiej i światowej.

Franciszek Starowieyski, Amazonki


Franciszek Starowieyski, Akty
FRANCISZEK STAROWIEYSKI (ur. 1930, zm. 2009)
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Tadeusza Kantora i prof. Wojciecha Weissa oraz w Warszawie w pracowni prof. Michała Byliny. Wystawy w muzeach i galeriach w Polsce i za granicą, między innymi w Belgii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Holandii, Austrii, Kanadzie, Szwajcarii, we Włoszech. Nagrody: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paolo w 1973 r., Grand Prix za plakat filmowy na Festiwalu w Paryżu w 1975 r., nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago w latach 1979 oraz 1982. W 1986 roku jako pierwszy polski artysta miał indywidualną wystawę w MoMA w Nowym Jorku, gdzie obecnie znajdują się prace jego autorstwa. Prace Starwoeieyskiego znajduja się także w kolekcjach prywatnych i w innych zbiorach muzealnych w kraju i za granicą.


Edward Dwurnik, Morskie Oko, 1968

EDWARD DWURNIK (ur. 1943)
Malarz, rysownik i grafik. Studiował w latach 1963-1970 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej. Przez 3 lata studiował rzeźbę.
Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Jeden z niewielu polskich artystów, któremu udało się odnieść międzynarodowy sukces przed transformacją (m.in. udział w “documenta 7” w Kassel w 1982 roku). Do dziś budzi skrajne reakcje i poruszenie, także wśród twórców najmłodszego pokolenia.
W 1992 roku został laureatem prestiżowej nagrody Fundacji Coutts & Co w Zurychu. Został nagrodzony m.in.: Nagrodą Kulturalną “Solidarności” (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).
W 1965 roku rozpoczął niezależny od toku studiów cykl rysunków i akwarel, a od 1966 obrazów olejnych “Podróże autostopem” – charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka (kontynuowany do dziś).


Andrzej Fogtt, Most na Brdzie, 2014

ANDRZEJ FOGTT (ur. 1950)
W 1974 ukończył poznańską PWSSP, na której studiował w pracowniach Z. Kępińskiego i M. Abakanowicz. Początkowo jego sztukę zaliczano do “nowej figuracji”, później jednak artysta stworzył swój indywidualny język malarski.
W 1984 r zdobył Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Wtedy też reprezentował polską sztukę na Biennale w Wenecji.
W 1989 stworzył projekt “Wieży Jedności Europejskiej”, mającej być światowym centrum organizacji zajmujących się pomocą humanitarną.
W 2009 r. został odznaczony medalem Gloria Artis.
Brał udział w licznych wystawach m.in.: laureat VIII Festiwalu Sztuki w Zachęcie w 1979r., brał udział w wystawach Polską Sztukę Współczesną w Londynie w 1987r., w Maneżu w Moskwie1987r., w Berlinie, w Arras we Francji 2007r, Polskiej Sztuki XX Wieku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 1989r.
Prezentował prace w licznych wystawach indywidualnych m.in. w Narodowej Galerii Sztuki “Zachęta”.


Leszek Rózga, Kochankowie, 2009

LESZEK RÓZGA (1924 -2015).
Odbył prywatne studia z malarstwa u Marii Skarbek-Kruszewskiej w latach 1945-46. W 1948 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem profesorów Władysława Strzemińskiego, Adama Rychtarskiego, Stefana Wegnera oraz Ludwika Tyrowicza.
Dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1954.
Od lat 70-tych, grafika polska za sprawą m.in. Leszka Rózgi zdobyła światowe uznanie. Prace artysty trafiły m.in. do kolekcji Albertiny w Wiedniu, Biblioteki Narodowej w Paryżu i gabinetu rycin Ermitażu w Petersburgu.
W 1958 został członkiem grupy “Piąte Koło”. W 1967 rozpoczął pracę dydaktyczną z zakresu grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1971 roku współtworzył Wydział Grafiki.
W 1979 Leszek Rózga otrzymał tytuł profesora.
Artysta tworzył serie barwnych grafik inspirowanych podróżami i historiami z własnego życia, niekiedy odwołując się do mistrzów- Mirò, Matisse`a oraz Picassa.


Jan Tarasin, Wylęgarnia przedmiotów, 1993

JAN TARASIN (ur. 1926, zm. 2009)
Malarz, grafik i teoretyk sztuki. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Członek Grupy Krakowskiej.
W 1967 Tarasin przeprowadzil sie do Warszawy, a od 1974 był profesorem na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademi Sztuk Pięknych.
W latach 1987-1990 był rektorem Akademii.


Józef Wilkoń, Don Kichot
JÓZEF WILKOŃ (ur. 1930)
Ilustrator, malarz, historyk sztuki.
Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa, dyplom 1955) i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954).
Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polscei kilkadziesiąt wydanych za granicą.
Zajmuje się również scenografią i projektuje gobeliny.


Józef Szajna, Mrowisko

JÓZEF SZAJNA (ur. 1922, zm. 2008)
jeden z najwybitniejszych artystów świata teatru i sztuki. Malarz, grafik, scenograf, reżyser, teoretyk teatru, scenarzysta. To o nim, w roku 1989 podczas Biennale Sztuki w brazylijskim Sao Paulo, krytycy mówili, że jest jednym z pięciu największych artystów XX wieku.
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1952 roku w pracowni grafiki oraz w 1953 roku w pracowni scenografii.
W czasie II wojny światowej członek Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, więzień niemieckich nazistowskich obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. W latach 1954-65 pracownik naukowo dydaktyczny ASP w Krakowie, od 1972 profesor ASP w Warszawie i kierownik podyplomowego Studium Scenografii. Kierował Teatrem Ludowym w Nowej Hucie oraz stworzonym przez siebie Teatrem Centrum Sztuki Studio w Warszawie. W latach 1966-71 współpracował z Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Warszawie oraz teatrami zagranicznymi. Członek Honorowy Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Plastyków AIAP/IAA przy UNESCO.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Komandorskim, Komandorskim z Gwiazdą oraz Wielkim Orderem Odrodzenia Polski. Uczestnik walki antyfaszystowskiej, aresztowany był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświecimiu i Buchenwaldzie. Członek Antynazistowskiego Ruchu Oporu 1939 – 1945 (ZWZ AK). Czterokrotnie reprezentował Polskę podczas Międzynarodowego Biennale Sztuki, w 1970 i 1990 w Wenecji oraz w 1979 i 1989 – w São Paulo.
Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych.

 

 

PRACE KOLEKCJONERSKIE
W GALERII SZTUKI KATARZYNY NAPIÓRKOWSKIEJ

WARSZAWA

ul. Świętokrzyska 32
Pon.-Pt. 11:00-19:00
Sob. 11:00-15:00

www.napiorkowska.pl


WYSTAWA OBJĘTA PATRONATEM MEDIALNYM
www.artissimo.pl

 

 

data publikacji: 4 maja, 2018


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.