Wyjątkowi artyści w kolekcji Galerii

Polecani artyści

Andrzej Strumiłło ( 1927-2020)

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej / Blog  / Andrzej Strumiłło ( 1927-2020)

Andrzej Strumiłło ( 1927-2020)

Andrzej Strumiłło (1927-2020)

9 kwietnia 2020 nadeszła smutna wiadomość o śmierci profesora Andrzeja Strumiłły.

Odszedł wybitny Artysta. Twórca podejmujący tematy najważniejsze.

W swoim życiu i twórczości budował mistyczną relację z naturą. Odnosił się twórczo do spraw kultury. Na Suwalszczyźnie stworzył ośrodek promieniujący na Europę.

W 2015 roku w naszej galerii w Warszawie odbyła się wystawa Artysty.

Przy okazji spotkań, w sposób naturalny zwracałyśmy się do Niego “Mistrzu”.
Pamiętamy, jak spacerowałyśmy z Nim po ogrodzie w Maćkowej Rudzie.
Dotykał konarów drzew, gładził kamienie, dłonią wskazywał horyzont.
Poważniał, patrząc na płynącą nieopodal Czarną Hańczę. Pojechaliśmy razem do dawnej Synagogi w Sejnach oglądać Jego wystawę. Mieszcząca się tam galeria była tego dnia nieczynna; obchodziliśmy budynek, dotykając jego murów i wspólnie z Profesorem uczestniczyliśmy w niespodziewanym Misterium wskrzeszania pamięci o tym miejscu.

Mistrz dzielił się z nami swoimi myślami o sztuce, o naturze, o mistyce Dalekiego Wschodu. Chciało sie słuchać tej opowieści dłużej. Siedzac już przy drewnianym stole, z karafką nalewki, wśród nocy, na tym suwalskim “krańcu” świata.

Krańcu, który za sprawą osobowości Mistrza stawał się świata centrum.

We wszystkie rozmowy, zawsze wpisana była przyszłość.

Planowaliśmy kolejną ekspozycję. Kilka dni temu czytałyśmy wiersze Andrzeja Strumiłły w wydanym niedawno tomie Powidoki.
Wiersze późne, z ostatnich lat coraz częściej przyszłość wiązały z nieobecnością.
Z zapowiadanym, przeczuwanym, zawsze zbyt wczesnym odejściem. Wtedy, 4 kwietni postanowiłyśmy zadzwonić do Mistrza.
Telefon jednak milczał.
Uporczywie.

Katarzyna Napiórkowska
Justyna Napiórkowska

ANDRZEJ STRUMIŁŁO (1927-2020)
Polski malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, w latach 1982-84 kierownik pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku.
W latach 1945-1947 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem m.in. Władysława Strzemińskiego. Następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie w 1950 roku otrzymał dyplom z malarstwa na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Należał do Grupy Samokształceniowej kierowanej przez Andrzeja Wróblewskiego (razem z Andrzejem Wajdą, Janem Tarasinem, i innymi). Po studiach, w latach 1949-1953, asystował Eugeniuszowi Eibischowi w ASP w Krakowie oraz równolegle Tadeuszowi Grygielowi i Adamowi Rychtarskiemu w PWSSP w Łodzi. Po przeprowadzce do Warszawy w 1956 roku, rozpoczął współpracę z Polską Izbą Handlową.
Dużo podróżował po Europie i krajach Dalekiego Wschodu. Odwiedził m.in. Nepal, Indie, Japonię, Tajlandię, Wietnam, Mongolię, Chiny, Syrię, Turcję, Syberię i Kaukaz.
Andrzej Strumiłło był laureatem licznych odznaczeń, nagród i wyróżnień.
Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodę ministra spraw zagranicznych.
W 2005 roku został odznaczony przez ministra kultury i sztuki Złotym Medalem “Gloria Artis”.

data publikacji: 11 kwietnia, 2020


Dziękujemy za zapisanie się. Już wkrótce wyślemy newsletter.

Przy zapisie wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodę na przesyłanie newslettera Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie (ul. Świętokrzyska 32, Warszawa) i akceptuję regulamin. FOR ENGLISH NEWSLETTER CONTACT US: gallery@napiorkowska.pl

Zapraszamy do zapisania się na listę subskrypcyjną Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Otrzymywać będą Państwo raz w miesiącu informacje o artystach, wystawach oraz o najnowszych, wybranych obiektach w kolekcji naszej Galerii.