“Głównym obszarem moich działań  jest polemika z przekonaniem o nieprzemijalności pamięci kulturowej i o samoocalającej mocy sztuki. Jest to refleksja, nie dająca jednoznacznej odpowiedzi, nad potrzebą wspominania i nieodwołalnością zapominania, niezniszczalnością śladu i powszechnie występującą dezintegracją, stałością i tymczasowością, obecnością i nieobecnością, nad nieśmiertelnością i śmiercią. Odwołuję się do ciągłego ubywania formy, nie dającej się cofnąć utraty, zanikania, ale i pozostawiania śladu, resztki, która niweluje całkowitą pustkę – w kontekście estetycznego (wizualnego i językowego) problemu niemożności zdefiniowania, wyrażenia i przedstawienia śmierci.”

Lena Achtelik. Malarstwo

LENA ACHTELIK
Studiowała malarstwo w latach 2011-2016 na ASP w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem zrealizowała w pracowni grafiki książki dr Bogny Otto-Węgrzyn, wykonując prezentacje dodatkowe z druku wklęsłego u prof. Jana Szmatlocha oraz malarstwa u prof. Zbigniewa Blukacza. Stypendystka programu Erasmus+ w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Wcześniej ukończyła studia z historii na Uniwersytecie Śląskim.
Swoje prace wystawiała na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych; brała udział w Międzynarodowym Triennale Grafiki w Wilnie oraz II Międzynarodowym Biennale Grafiki w Bukareszcie.

Laureatka Grand Prix w konkursie malarskim Fundacji im. Franciszki Eibisch, Warszawa 2016, Nagrody Biura Projektowania Systemów Cyfrowych za najlepszy dyplom, Katowice 2016, wyróżnień na XV Międzynarodowym Biennale Małych Form Graficznych i Ekslibrisu, Ostrów Wielkopolski 2014, konkursu Studencki Obraz Roku, Katowice 2015, XI Międzynarodowego Konkursu Graficznego, Gliwice 2016 oraz II Międzynarodowego Biennale Grafiki, Bukareszt 2016.

Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Belgii, Czechach, Egipcie, na Litwie, w Rumunii i na Tajwanie.
Ma w dorobku kilka wystaw indywidualnych, wśród nich w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Jej praca z cyklu Tajemniczy ogród pokazywana była w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na wystawie “Farba znaczy krew” w 2019 roku.

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa- Bruksela

Zapytaj o dostępne prace